Zehire DUR dendi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz sene vatandaşlar ıspanaktan zehirlenmiş ve tarımsal ilaçların ne kadar tehlikeli oldukları gündeme gelmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 9 pestisit yani tarım zehiri etken maddesinin yasaklanmasına karar verildi. 7 pestisit etken maddesi ise kısıtlandı. Tarımda kullanılan ilaçların kısıtlanması konusu Çanakkale’yi de doğrudan etkiledi. Bölgede yetiştirilen ürünlerde kullanılan 9 madde artık yasaklı konuma geldi. Bakanlığın bu uygulaması ise takdir gördü.

Tarımda kullanılan ilaçlar son zamanlarda gündeme gelmeye başlamıştı. Geçtiğimiz sene vatandaşlar ıspanak almışlar ve ıspanak dolayısıyla zehirlenmişlerdi. O günlerde, tarımsal üretimde kullanılan zehirli maddeler ( Pestisit)’lerin neden kullanıldıkları sorgulanmış ve acilen yasaklanmaları dillendirilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 9 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına, 7 pestisit etken maddesinin ise kısıtlanmasına karar verildi. Yaşanan bu olumlu gelişme başta vatandaşlar olmak üzere STK’lar tarafından da olumlu karşılandı.

Çanakkale alınan bu karardan etkilenecek mi?

Çanakkale’de de üretilen ürünlerde kullanılan zehirli maddeler artık yasaklandı. 9 madde artık üretimde kullanılmayacak. O pestisitlerin kullanıldığı üretim alanındaki ürünler ise “Şeker pancarı, bostan, çeltik, buğday, arpa, mısır, domates, pamuk, mercimek, soğan, yenidünya, fındık, zeytin, armut, elma, şeftali, biber, kavun, karpuz, çilek” olarak belirlendi.

Uygulama ne zaman devreye girecek?

 Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre, kullanımı yasaklanan maddeler kademeli olarak bir anlamda tarlalardan uzak tutulacak. Bu yılın sonuna doğru ithalatı sonlandırılacak olan kimyasal maddelerin kullanımı kademeleri olarak 2022 yılında tamamen son bulacak.

Tunahan Ünsal

 

 

 


Bu haber 12/10/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 27 defa görüntülendi
*