Kuraklığın belgesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale uzun zaman sonra, ciddi bir kuraklık ile karşı karşıya kaldı. Ezine, Bayramiç, Ayvacık pek çok noktada araziler haftada bir sulanır duruma gelirken, barajlar alarm vermeye başladı. Uzun zamandır dillendirilen kuraklık tehlikesi, Bayramiç Barajı’nda belgelendi. Barajın zemininde çatlaklar meydana gelirken, Çanakkaleliler yağmurlu günlerin gelmesini dört gözle bekler oldular.

Kurak bir yaz ve yağışsız biz yaz sezonunun ardından, su kaynaklarında azalma meydana geldi. Çanakkale bölgesi için stratejik öneme sahip olan iki barajdan birisi Bayramiç Barajı, diğeri ise Atikhisar Barajı…

Bayramiç Barajı, Kumkale, Batak Ovası, Bayramiç, Ezine başta olmak üzere pek çok noktada tarımsal üretimde su kaynağı olarak kullanılıyordu. Bu sene yağışların az olması ve yanlış tarımsal politikalar sebebiyle, barajdaki su miktarı bir hayli azaldı ve doluluk oranı, tarımsal üretimi karşılayamadı. Öte yandan Atikhisar Barajı’nın ise büyük bir bölümü kuraklıktan tarlaya döndü.

Bayramiç Barajı’na geçtiğimiz günlerde giderek, bölgede gözlemlerde bulundu. Yaşanan kuraklık bir anlamda sorunun tam göbeğinde belgelenmiş oldu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 12/10/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 37 defa görüntülendi
*