“4 ayaklı çözüm stratejisi olmalı”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP İl Başkanlığı’nda, dün saat 11.00’de esnafın sorunlarının tespit edildiği ve çözüm önerilerinin sunulduğu bir rapor kamuoyu ile paylaşıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in de katılımları ile gerçekleşen toplantıda, esnafın sorunlarının çözümü için önerilen 17 madde tek tek dile getirildi. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise konuyla ilgili, “Türkiye’nin 4 ayaklı çözüm stratejisi olmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 81 ilde milletvekilleri görevlendirildi ve esnaflar ile ilgili incelemeler yapıldı. Her şehirde il başkanlıkları ve vekiller esnafların yaşadıkları mağduriyetleri ve çözüm önerilerini raporlar halinde, genel merkeze sundular. Tutulan raporlar çerçevesinde 17 maddelik esnaflarla ilgili çözüm önerileri oluşturuldu. Dün tüm bu öneriler İl Başkanlığı’nda gerçekleşen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, esnafın sorunlarının çözümü olarak belirlenen maddeler okundu. Basın açıklamasında, “1. 5 aydan beri yurtların kapalı olması ve velilerden tahsil edilecek ücretlerin %30’unun talep edilebilmesi bununda ancak yarısının tahsilatının gerçekleşmesi büyük bir mağduriyet yaratmıştır. 2. Yurt işletmecilerine Devlet Bankalarından KGF destekli ve düşük faizli yatak başına en az 2.000 TL olacak şekilde kredi sağlanması, kredinin en az 36 ay geri ödemeli olması ve üniversitelerin açıldığı tarihe kadar geri ödeme yapılmaması, 3. Önceden tahmin edilemeyen sebeplerle ( mücbir sebep ) kiraya veren ve kiracı arasında yarı yarıya paylaşmak ilkesinin hayata geçirilmesinin sağlanması. ( hukukta var olan Edimin ifası ) 4. Kira stopajının pandemi süresince tahakkuk ettirilmemesi.

  1. Pandemi süresince, kiraya verenin tahliye talebinin ve icra işlemlerinin durdurulmasının sağlanması. 6. İş-Kur’un sağladığı KÇÖ’den son 3 yıl içinde 150 gün prim yatırma koşuluna çekilerek faydalandırılması. 7. İş-Kur’un uygulamasının pandemi süresince devam etmesi. 8. İşverenlerin anılan süreçte, kendi paylarına düşen SGK prim ödemelerinden muaf tutulması.
  2. KDV oranlarının % 8 den % 1’e düşürülmesi. 10. Ötelenen vergi, stopaj, KDV ve benzeri devlet alacaklarından pandemi süresince vazgeçilmesi ve gecikme alınmaması. 11. Okullar açılana kadar motorlu araçlar vergisinin alınmaması. Araç muayenelerinin ertelenmesi, araç ve koltuk sigortalarının alınmaması ve faizsiz kredi verilmesi. 12. Belediyelerden yılda 1 sefer alınan güzergâh ve uygunluk bedellerinin bir kereliğine bedelsiz verilmesi 13. Belediyelerden alınan plakaların 2 ay boşta kalması süresinin okullar açılana kadar uzatılması. 14. Pandemi süresi boyunca cirolarında ciddi artışlar sağlayan süper marketlerin salgın bitene kadar kırtasiye ürünlerini satmalarının engellenmesi.
  3. Kırtasiye esnafına 3 ay geri ödemesiz en az 2 yıl vadeli faizsiz kredi imkânının sağlanması. 16. Okul sezonu öncesi kırtasiyeciler alımlarını şubat ve Mart ayında yaparak ödemelerini de çekler halinde Eylül – Ekim – Kasım aylarında yapacak şekilde borçlanmışlardır. Bu ödemelerin ertelenmesinin sağlanması. 17. Öğrenci kantinleri 7 aydan beri kapalı durumdadırlar. Devletten kredi alan kantin işletmecilerinin kullandıkları kredilerin en az 1 sene ötelenmesi ve bankaların koydukları faizlerin kaldırılmasının sağlanması. Kantin binalarını kiralayan işletmecilerin kurumlara olan kira borçlarının faizsiz bir şekilde pandemi bitene kadar ertelenmesi” cümleleri yer aldı.

“Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Esnaf gerçek anlamda destek bekliyor. Örneği pandemi sürecinde iş yerlerini kapattık. Kapatılması gerekiyordu doğruydu. Esnafımıza kira desteği yapamadık. 3 ay kiraları devletin ödemesi gerekiyordu. Kredi vermek gerçek anlamda destek değildi.

“Çözüm önerilerini ortaya koyuyoruz”
Biz sorunları tespit ediyoruz ve çözüm önerilerini ortaya koyuyoruz. Türkiye’nin dört ayaklı çözüm stratejisi olmalı.

“Toplumun her kesimi giderilmesi imkansız mağduriyetlere sürükleniyor”
Hukuk. Üretim. Güçlü sosyal devlet. Sürdürülebilirlik. Bu 4 madde olmadığı için toplumun her kesimi giderilmesi imkansız mağduriyetlere sürükleniyor. Bugün 81 ilde bu basın toplantısı yapıldı. Esnaflarımızın ve toplumun her kesiminin sorunlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/10/2020, Cuma günü yayınlandı, 34 defa görüntülendi
*