“Cep delik cepken delik…”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk parasının Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı, son günlerde rekor bir seviyeye ulaştı. 1 Dolar’ın maliyeti, Türk Lirası cinsinden 8 TL’ye merdiven dayarken Euro ise 9 TL’yi geçti.

Bizler de GÜNDEM Gazetesi olarak, dövizin yükselişinin ev ekonomisine nasıl yansıdığını, Çanakkale halkına sorduk. Vatandaşlar, bütçelerinin her geçen gün daha da daraldığını ifade ederek ellerini ceplerine atmaya korkar olduklarını söylediler. “Cep delik cepken delik” diyen kentliler, yaklaşan kış öncesi “geçinememekten” dert yandı.

Dolar ve Euro’daki önü alınamaz yükselişi, GÜNDEM Gazetesi olarak Çanakkaleli vatandaşlara sorduk. Vatandaşlar, bütçelerinin her geçen gün daha da daraldığını ifade ederek ekonominin gidişatından dert yandılar…

İŞTE ÇANAKKALE HALKININ KONUYLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ:

Hasan Doğru: “Her şey dolar üzerinden alınıp satılıyor. O yüzden de böyle bir yükseliş oldu. Benim bütçemi çok fazla etkilemiyor, hatta benim için çok daha iyi. Ben maaşımı yurt dışından alıyorum. Ama burada yaşayanlar için zor bir durum.”

Ayşe Kaya: “Ben her şeyden çok şikayetçiyim. Türkiye’nin battığını düşünüyoruz. Biz yine yaşadık ama gençler için durum daha zor, onların gün yüzü görmesi çok zor. İki tane çocuk var, çocuklar bekar. Krediyle emekli oldum, maaşımdan 300 lira kalıyor, ne diyebilirim?”

Mesut Tosun: “Hayvancılık bitti, çiftçilik de bitti. Köylerden göç oldu, oralarda insan da kalmadı. Elektriği, doğalgazı dışardan alıyoruz. Durum böyleyken tabii ki etkiliyor.”

Mustafa Solak: “Söylenecek hiçbir şey yok. Altın, dolar, Euro, her şey yükseldi. Memlekette hiçbir şey kalmadı. Limanlar satıldı, özelleştirmeler yapıldı. Pandeminin de elbette etkisi var. Ülkeler kendi aralarında alışveriş de yapamıyor. Kendimiz de bir şey üretemeyince haliyle böyle bir sonuç çıkıyor ortada.”

Cahide Özkaraca: “Durum hiç iyi değil, ben askeriyeden emekliyim. Memnun muyum, değilim. Memleketin gidişatından memnun değilim. Bir maskeyi bile 1 liraya aldığımız için ben halkın ayaklanmasını isterim. Enflasyon yüksek, dolar almış başını gidiyor, altının hali ortada. Böyle değildi, Türk parası eskiden bu kadar değersiz değildi. Biz birikimimizi 20 yıl önce aldık, şu an almaya kalksan mümkün değil. Ben o zamanlar çalışıyordum, haklarımız vardı, sendikamız var, güzel maaş alıyorduk. O anki paramla ev aldım, birikim yaptım. Şimdi insanların hiçbir hakkı yok.”

Tolga Çebi: “Biz her şeyimizi dolarla alıyoruz. Ben müzisyenim. Eskiden 30 liraya aldığımız gitar teli şu an 150 lira. Onların 100-200 Euro o telleri. Kendi müzik aletlerimizi alamayacağız, o zaman çalışamadığımız için para da kazanamayacağız. Herhalde bize diyorlar ki, siz bu işleri bırakın, mesleklerinizi değiştirin diyorlar. Çünkü bu şekilde para kazanmamız, işimizi yapmamız mümkün değil.”

Esra Çanlı

 


Bu haber 01/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 8 defa görüntülendi
*