“Tablet bilgisayarlar ne oldu?”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, küresel salgın tedbirleri kapsamında örgün eğitime verilen arada, 18 milyon öğrenci ve öğretmene tablet bilgisayar dağıtımı öngören FATİH Projesini gündeme getirdi. Özgür Ceylan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, dağıtılmayan tablet bilgisayarları sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, küresel salgın tedbirleri kapsamında örgün eğitime verilen arada uzaktan eğitime erişim sağlayamayan öğrencilerin durumuna ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’nın kayıtsız kaldığı iddialarına dikkat çekerek, “Tablet bilgisayarlar ne oldu?” diye sordu.

Özgür Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi internet sitesinde “Eğitimde teknoloji kullanımıyla ilgili dünyada uygulamaya konulan en büyük ve en kapsamlı eğitim hareketi” olarak tanımlandığı Fatih Projesi’nin 2015 yılında tamamlanacağının öngörülmesine karşın aradan geçen beş yıla rağmen halen bitirilmediğini ifade etti. Proje kapsamında 55 bin 224 okula donanım altyapısı, doküman kamera ve çok fonksiyonlu yazıcı dağıtımı, internet ve fiber optik genişbant erişim altyapısı ile 18 milyon 228 bin 936 öğrenci ve öğretmene tablet bilgisayar dağıtımının planladığını belirten Özgür Ceylan, “FATİH Projesi kapsamında kaç öğrenciye tablet ve klavyeli bilgisayar dağıtılmıştır? Dağıtılan tablet ve klavyeli bilgisayarların kaç tanesi halen aktif olarak kullanılmaktadır?” diye sordu.

“Çanakkale’de durum nedir?”

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması için verdiği önergede seçim bölgesi Çanakkale hakkında da, “Proje kapsamında Çanakkale’de toplam kaç öğrenciye ve öğretmene ne kadar tablet ve klavyeli bilgisayar verilmiştir? Dağıtılan tablet ve klavyeli bilgisayarların ilçelere göre dağılımı nedir?” diye sordu.

Çanakkale’de planlanan tablet dağıtımının gerçekleşme oranı hakkında da bilgi isteyen Ceylan, “Çanakkale ilinde uzaktan erişim ile eğitimlerine devam eden öğrenci sayısı ve bu sayının ilçelere göre dağılımı kaçtır?” diye sordu?

Uzaktan eğitime katılamayan öğrenci sayısı üzerine bir araştırma yapılıp yapılmadığını soran Özgür Ceylan, “Yapıldı ise Türkiye genelinde ve Çanakkale ilinde uzaktan erişim ile eğitimine devam edemeyen öğrenci sayısı kaçtır ve toplam öğrenci sayısına oranı nedir?” sorusunun yanıtını istedi. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, konuyla ilgili verdiği önergede internet erişimi hakkında da bilgi isterken, Bakan Selçuk’a “Türk Telekom genişbant altyapısı ve diğer GSM operatörlerinin alt yapıları düşünüldüğünde Çanakkale ilinde internet erişim oranı nüfusa göre yüzde kaçtır. Çanakkale’de internet erişi olmayan okul mevcut mudur?” diye sordu

Esra Çanlı

 


Bu haber 2 defa görüntülendi