Düğünler

4 hafta önce Vapur Bey Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bir insanın başına gelebilecek en tuhaf olaylardan birisidir düğün. Benim diyen varoluş sorgularını rafa kaldırır düğünler. Yapmam dediklerinizi yaptığınız, olmaz dediklerinizin olduğu büyülü diyarlardır düğünler.Yıllarca mesafe koyduğunuz, “farklı dünyaların insanıyız, benim için bir yabancıdan farksız” dediğiniz dayınız ile karşılıklı göbek atarken bulursunuz kendinizi. Her iki lafından biri kapitalizm eleştirisi olan siz değilmişsiniz gibi para yağmurunun altında dans edersiniz…

Düğün Sonrası Gelen Aydınlanma

Herkesin, şarkı geçişlerinde teklemeyen bir lise arkadaşı olmuştur. Yıllar geçtikçe değeri anlaşılan arkadaşlıklara harika bir örnektir bu arkadaşlık. İhtiyacınız olan gün gelene kadar yavan ve basit bulduğunuz bu arkadaşlık, düğünlerde belli eder kendini. “Gerçek Arkadaş” diyebileceğimiz bu insanlar her yörenin tavrını az çok bilir. Zeybek’den Teke Zortlatmasına saniyeler içerisinde geçerler.

Bunların bir benzeri de façalı arabalarıyla konvoya renk katanlardır. Genel olarak muhabbetleri bayık da olsa (bir arkadaşım bir süre sorularıma motor sesi çıkararak cevap veriyordu) gece boyunca yanınızda olurlar. Düğün sonrası eve bırakılacakları bırakırlar, düğüne gelenlere lastik yakarak görsel şölen sunarlar.

Bu iki arkadaş modeli düğün sonrası aydınlanmanızı sağlar. Yıllarınızı beraber geçirdiğiniz varoluş bunalımı yaşayan dostlarınızın tamamı düğün boyunca mutsuz otururken bu iki adam yerinde durmaz. “Adeta DİNAMO” dersiniz içinizden. Kankanızı oynatmak için saatlerce ter dökersiniz ama bu adamlar sizden önce piste giderler. Gerçek arkadaşlık bu der içinizden bir ses.

O sesi dinleyin.

Çünkü gerçek arkadaş sandıklarınız düğün gecesi.

Konvoyun ahengini bozar

Hatta hayatı sorgularken öndeki arabayı kaçırıp konvoydan kopanlar bile olabilir. Böyle insanlarda takım ruhu diye bir şey yoktur. Kafalarına göre takılırlar. Varoluş meselesi maskeden ibarettir.

Gelen Pastaya Boş Boş Bakarlar

Anlam arayışları bütün gece devam eder önlerine gelen pastalara, sarı kolalara boş boş bakarlar. Es kaza bunlarla aynı masaya düşen bir akrabanız varsa (mesela halanız) hemen ayırın. Mat bakışlı bu dostunuz gecenin sonunda halanızı da kendine benzetir. Halam böyle şeylere takılmaz demeyin! En iyi ihtimalle “pasta da sinek mi var acaba” diye tribe girer halanız.

Arayışı Olan İnsanlara Davetiye Göndermeyin

Arayışı devam eden insan düğününüzü zehir eder. Aramayanlar en azından güzel bir gece geçirmenizi sağlarlar. Düğünden sonra yine kendini arayanlarla, varoluş bunalımı yaşayanlarla takılabilirsiniz ama düğün günü onları es geçin. En azından yıllar sonra video kayıtlarını izlerken gülersiniz.


Bu haber 2 defa görüntülendi