“Çalışmak suç olmuştur!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarlada 20 kuruş, İstanbul’da 6 TL!

Yenice’de kapya biber üreten üreticiler, hem artan maliyetlerle, hem susuzlukla ciddi şekilde mücadele etmeye başladılar. Bir taraftan su için çabalayan bir taraftan üretim yapmak isteyen üretici, derdini kamuoyuna duyurmak için resmen haykırdı. Tarlada 20 kuruşa alınan kapya biber, İstanbul’da 6 TL’ye satılırken, üretici “Üretmek, çalışmak su oldu!” değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale son zamanlarda, kurak geçen yazın ardından su sıkıntısı yaşamaya başladı. Barajlardaki doluluk oranı ciddi şekilde azalırken, tarlada üretim yapan vatandaş, üretmekten vaz geçmeye başladı. Kapya biberi, çileği ve doğası ile adından söz ettiren Yenice’de kapya biber üreticiye eziyet oldu. Susuzlukla mücadele eden üretici, toplam 2 bin 700 TL mazot harcayarak, pompalarla suyu köyüne getirdi. O paralar harcandıktan sonra tarlada kapya biber 20-30 kuruşa alıcı buldu. Yenice’den İstanbul’a kadar uzanan yolculukta, kapyanın megakentte satış fiyatı 6 TL’ye dayandı. Üretici biz 20 kuruşa satarken, vatandaş 6 TL’ye alıyor dedi.

“Üretici sesini duyurmak için kolları sıvadı”

Susuzluk ve artan maliyetler artık üreticiyi isyan ettirirken, Yenice’de çiftçiler kamerayı ellerine aldı ve seslerini duyurmak için kolları sıvadılar.

“Yevmiyeler 120 TL”

Ayrıca tarlada yevmiye ile çalışan işçilerin emeklerinin karşılığı 120 TL olarak belirlendi. 120 TL yevmiye ile işçi tarlada çalışırken, 2 bin 700 TL su getirmek için para harcanırken, 20 kuruş bedel biçilen kapya üretilir mi üretilmez mi karar kamuoyunun…

“Bizim emeğimizin karşılığı bu mu?”

Yeniceli kapya biber üreticisi, “Biz bu mahsuller için Nisan 1’de işe çıktık. Fidelerini ektik ve şu anda sularının olmaması nedeniyle 6 kilometreden su bastık. Tam 6 kilometreden… Şu anda kasada bulunan mal 3 ton. Değeri 2 bin 700 TL. Biz bu 2 bin 700 TL’yi suyu getirebilmek için harcadık. Bir gün tatil bile yapmadık. Hem hayvancılıkta hem tarımda bizim emeğimizin karşılığı bu mu? Çalışmak suç olmuştur!” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 24/09/2020, Perşembe günü yayınlandı, 12 defa görüntülendi
*