Haberrrr.

Son haberlere göre otomobil almak hayal olmakta. Satıcı ,üretici ne yapacağını şaşırmış üretim 8 ayda % 23 azalmış buna bağlı olarak ihracat % 35 düşmüş.

Otomotiv deki çarpık vergilendirme sonucu otomobillere ulaşmayı daha da zorlaştırıyor. Geçen gün bir gazetede tüm yurttaşlarımızı ilgilendiren inanılmaz bir haber vardı . Haberde 1 adet Ferrari SF90 Stradele model otomobilin ÖTV+KDV vergisi ile 84 adet Egea alınabiliyormuş . Yazarken tuhaf oldum . Bir daha okudum haber Türkiye gerçeği . Vah ki vah son zamlar ile ferrainin fiyatı 12 milyon 776 bin 680 tl olmuş . İşte bu fiyat yüzünden Türkiyemiz de  bir kişi bu otomobili sipariş vermiş .  aslında yüzlerce kişi arabayı almaya çalışmış ama üretici Türkiye ye bir adet ayırmış . Otomobilin ÖTV + KDV si 9 milyon 380 bin tl olunca 84 adet egea alınabiliyormuş. SF90 Stradele 1000 beygir gücünde Hibrit elektrikli seri üretimde ki ilk model miş. Araç motoru 90 derece açılı V8 silindirli turbo motora sahip motor 780 beygir güç üretmekte . diğer 220 beygir  3 adet elektrik motorundan sağlanmakta.

Türk tüketiciyi derinden üzen bir adet kontenjan üzerine protesto edilen Ferrari firması şimdi ne düşünüyor bilemiyoruz . Ferrari ye inat otomobil almak isteyenler Türkiye de üretilen % 65-70 Türk malı otomobilli kazık yemek ile beraber sıraya girmeye başlamış . Otomobil yerine daha canlı ve daha heyecanlı olan beygirlere bineceğiz anlaşılan . Yukarıdaki haber toplumun gözünü açmış olmalı . Ferrari yi alan kim ki acaba diye günlerimiz geçip gidecek ve hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Kalın sağlıcakla.

TEKNİK

LPG KOKUSU

Aracınız ister enjeksiyonlu olsun ister karbüratörlü olsun gaz kokusu lpg li her aracın başına gelebilir.

1-  Koku katkılı bir gaz almanızın ardından başladı ise onu bitirip başka bir istasyondan farklı lpg almanız

2- Gaz kokusunun diğer ve en önemli sebeplerinden biri de kaçak olmasıdır. Lpg sisteminin borularından, bağlantı vidalarından, enjektör hortumlarından vs. kaçak olursa koku yapar. Bu kaçağı tespit etmek için mutlaka bir lpg ciye gidip makineyle Gaz kaçak testi yaptırmanız,

Lpg tankı üzerindeki şamandıra yoğun lpg kaçağı olması halinde otomatik olarak gazı keser. Ancak bunun için gazın çok yoğun kaçması gerekir. Yani az kaçaklarda bu sistem iş yapmaz.

3- Aldığınız Lpg katkılı veya yağlı ise regülatör veya başka yerlerin yağlanmasına sebep olur, o da ısınınca koku yapabilir.

4- Lpg Regülatörü arızalı ise motora gönderdiği gazın miktarını artırarak hem koku yapmasına hem de motorun bozuk çalışmasına sebep olur.

5- Lpg nin beyni motordaki sıcak suyun içinde dolaşıp gazı yoğunlaştırmasıyla çalışır. Yani lpg beyninin içine herhangi bir sebepten dolayı sıcak su girmezse beyin göndereceği gazın miktarını algılayamaz ve motora 5 katına kadar fazla yakıt gönderebilir. Lpg beyninin üstü karlayarak beyaz buzlar oluştuğunu veya dokunduğunuzda çok soğuk olduğunu hissedersiniz. Bu durumda hem motor düzgün çalışmaz hem de motor gelen gazların hepsini yakamayacağı aşırı bir gaz kokusu oluşur.

6- Lpg beyninin içindeki diyafram bozulursa yine aynı şekilde 5. maddedeki sebepleri yaşatır.

7- Egsoz delik olursa motordan çıkan yanmış gazlar sizin burnunuza lpg kokusu olarak gelir. Egsozun sağlam olduğundan emin olun.

Otomobil kısaltmaları devam

AST – ( Advanced Semisolid Technology ) Gelişmiş yarı katı teknolojisi

A/T – (Automatic Transmission/Transaxle) Otomatik transmisyon

ATF- (Automatic Transmission Fluid) Otomatik şanzıman yağı

ATX – (Automatic Transaxle) Otomatik transaksıl

ATC – (Automatic Temperature Control) Otomatik sıcaklık kontrolü

ATDC – (After Top Dead Center) Üst ölü noktadan sonra

ATM – (Actuator Test Mode) Uyartıcı deney modu

AQS – Hava kalite sistemi . İçerdki havayı kontrol ederek iç hava sirkülasyonunu otomatik devreye sokar.

AWD – (All Wheel Drive) Tüm tekerleklerden tahrikli

AWG – (American Wire Gage) Amerikan tel ölçeği

AWS – ( All Wheel Stering ) Tüm tekerlerden yönlendirmeli örneğin Volvo V70 AWD

AXOD – (Automatic Overdrive Transaxle) Otomatik aşırı hız transaksılı

AXOD-E – (Automatic Overdrive Transaxle – (Electronically Controlled( Otomatik aşırı hız trans akslı – (elektronik kontrollü

AYC – (Active Yaw Control) Aktif sapma kontrolü B+ – (Battery voltage) Akü voltajı

BAR – British American Racing adlı yarış takımının kısaltmasıdır.

BARO – (Barometric (pressure)) barometrik basınç

BAS – ( Brake Assist System ) Ani frenlemede fren hidroliği içindeki basıncı arttıran ve her tekerde eşit fren gücünün oluşmasını sağlayan sistem.

BCM – (Body Control Module) Gövde kontrol modülü

BHP – (Brake Horsepower) Fren beygir gücü Tekerlekler veya kardan mili yerine “genellikle” krank milinden ölçülen ve motor tarafından üretilen gerçek gücü gösteren ölçüdür. Bu ölçümde vites kutusu, alternatör, difransiyel, su pompası gibi parçalar bağlı değildir. “Brake Horsepower” denmesinin sebebi mildeki gücün bir frenleme mekanizması tarafından absorbe edilmesiyle ölçülür.

BLM – (Block Learn Multiplier -replaced with LT FUEL TRIM)) Blok öğrenme çarpanı

EYYYY KOVALAKUS

Senin bu günlerde alacağın en iyi araba -Bisiklet

Fahrradi Farfalla FFX adı verilen tasarım, Ferrari’nin FXX modelinden esinlenmiş. Avusturyalı sanatçı Johannes Langeder’in ekibiyle tasarladığı araç, ne yazık ki tipik bir Ferrari’ye hiç benzemiyor.

Langeder’in tasarımında hem Ferrari’nin FXX modelinden, hem de internette buldukları başka bazı tasarımlardan esinlenilmiş. En fazla 2 kişinin binebildiği aracın fiyatı resmi olarak açıklanmıyor. Ancak internetteki bazı kaynaklar 1.2 milyon avro, yani yaklaşık 2 milyon 700 bin TL’den satılacağını söylüyor.

İsmi Almanca’da bisiklet anlamına gelen ‘Fahrrad’ kelimesi ile, İtalyanca’da kelebek anlamına gelen ‘Farfalla’nın birleşiminden oluşuyor. Zira bisiklet-arabanın akslarına bağlı konik dişliler sayesinde, aracın kapıları kelebek kanadı gibi hareketler yapıyor.

‘Kelebek mekanizması’ olarak adlandırılan bu bağlantı şekli sayesinde, araç hareket ettikçe yukarı doğru açılan kapılar da kanat gibi yukarı ve aşağı hareket ediyor. Bu sayede de, hareket esnasında Fahrradi Farfalla FFX hafifçe yerden yükselip alçalıyor ve aracın içinde de hava akışı sağlanıyor. Aracın önündeki ve arkasındaki farlarda yaklaşık 200 adet ultra güçlü LED kullanılmış. Bu sayede araç gece de kullanılabiliyor.