Tartışmalı ÇED toplantısı

Cengiz Holding tarafından faaliyete sokulmak istenilen Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin, ÇED toplantısı, Bayramiç Hacıbekirler Köyü’nde gerçekleşecekti. Toplantı siyasilerin, çevrecilerin ve bölge sakinlerinin yoğun tepkisi üzerine iptal edildi. Toplantının iptal tutanağına, “Vatandaşların yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleşememiştir” ifadeleri yazıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Doğa katliamı için ellerinden geleni yapacaklar ama biz de mücadeleyi bırakmayacağız” dedi.

Cengiz Holding’e ait Batı Truva Şirketi tarafından işletilmesi planlanan, Halilağa Bakır Madeni projesinin, dün Bayramiç Hacıbekirler Köyü’nde ÇED toplantısı vardı. Toplantıya bölge sakinleri, Çanakkaleliler ve milletvekilleri de katıldı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı tarafından, toplantının başladığını belirten açıklama yapıldı. Bu sırada milletvekillerinden birisi mikrofonu alıp kısa bir konuşma yapmak istedi. Bölge sakini bir gencin de bu sırada “Bizim bilgi almamızı engelliyorsunuz” dediği ileri sürüldü.

CHP Doğa ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve CHP Milletvekili Orhan Sarıbal da dün Hacıbekirler Köyü’ndeydiler.

ÇED toplantısı, yapılan itirazlar sonucunda iptal edildi. Tutanağa ise iptal kararı, “Halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” cümleleri ile yazıldı.

“Toplantı direnişimiz sonucunda iptal edildi”

Konuyla ilgili sosyal medyada bilgilendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Cengiz inşaatın 3 milyon ağacı katlederek yapmak istediği maden ile ilgili ÇED toplantısı direnişimiz sonucunda iptal edildi” ifadelerini kullandı.

“Mücadeleyi bırakmayacağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, şahsi sosyal medya hesabından konuyla ilgili, “Bayramiç Hacıbekirler’de Kazdağları’nı yok etme girişimine karşı mücadelemiz sonuç verdi. Hemşehrilerimizle Kazdağları’nın sesi olduk ve ÇED toplantısı iptal edildi. Bakır madeni ve doğa katliamı için yine ellerinden geleni yapacaklar ama biz de mücadeleyi bırakmayacağız” paylaşımında bulundu.

Tunahan Ünsal