“Askeri ya da sivil her darbeye karşıyız”

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü sebebiyle bir paylaşımda bulundu. Erkek, “Darbelerin en büyük mağduru bir siyasi parti olarak, askeri ya da sivil her türlü darbeye karşıyız. Darbenin izlerinin silinmesi için mevzuatımızı 12 Eylül darbe hukukundan arındıracağız. Yepyeni demokratik bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi hayata geçireceğiz…” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 12 Eylül 1980 darbesinin yıl dönümü sebebiyle açıklamalarda bulundu. Erkek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ““12 Eylül darbesinin üzerinden geçen 40 yıla rağmen saraylarda saltanat süren tek adam rejimi, 12 Eylül ruhunu yönetim anlayışında yaşatmaya devam ediyor. 12 Eylül ruhunu ve tek adam rejimini tarihin tozlu raflarına kaldıracağız; cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız!” paylaşımına atıfta bulunarak şöyle dedi:

“SEÇMEN, İLK SEÇİMDE DEMOKRASİ DERSİ VERECEK”
“Darbelerin en büyük mağduru bir siyasi parti olarak, askeri ya da sivil her türlü darbeye karşıyız. Darbenin izlerinin silinmesi için mevzuatımızı 12 Eylül darbe hukukundan arındıracağız. Yepyeni demokratik bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi hayata geçireceğiz…”

Muharrem Erkek, “Bugün hala darbe hukukunun ürünü yasaları (%10 seçim barajı gibi) iktidarlarını sürdürebilmek için kullananlara seçmen ilk seçimde demokrasi dersi verecek, İstanbul seçiminde olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı