“Sıkıntı Büyük!”

Üniversiteye bağlı kent ekonomisi için tehlike çanları çalmaya başladı. Yaklaşık 50 bin kişinin Çanakkale’ye gelemeyeceği önümüzdeki günlerde, ÇOMÜ’nün uzaktan eğitim kararı alması, esnafları kara kara düşündürmeye başladı. Emlak, ulaşımi taşıma, hizmet gibi doğrudan kent ekonomisini ilgilendiren sektörlerde pandemi sürecinde yaşanan daralma, önümüzdeki günlerde çileye dönüşecek. Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, “İş hacmimiz düştü. Sıkıntı büyük. Ne yapacağımızı şaşırdık” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin dört bir yanında, esnaflar Mart ayından beri oluşan pandemi sürecindeki iş hacmi düşüklüğünü, üniversitelerin açılması ile geride bırakmayı düşünüyorlardı. Aradan geçen sürede pandemi ile mücadele yöntemleri pek bir işe yaramadı ve vaka sayıları tekrar günlük bin 800 dolaylarına çıktı. Ankara gibi büyükşehirlerde yoğun bakım üniteleri doldu, hastanelerin kapasiteleri yetersiz kaldı.

Hal böyle olunca, ÇOMÜ senatosu da en önemli unsur sağlıktır dedi ve ÇOMÜ, 1.dönem online eğitim kararı aldı. Alınan karar, esnaflar arasında endişe yarattı. Online eğitim ile yarım sezon geçirilecek olurken, 50 bin kişi Çanakkale’ye gelemeyecek.

Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan, gazetemize alınan kararı ve oluşan durumu dillendirdi. Bir anlamda Çarşı Caddesi’nin ve esnafların sesi oldu. Özcan, “Çanakkale şehir yapısı olarak, özellikle üniversite kentiyiz. Öğrenci bizim için çok önemli. Bu sene itibariyle 46 bin öğrenci bekliyorduk. 4-5 bin çalışan ile birlikte 50 bin sayı bekliyorduk. Bütün sektörlerimiz, öğrenciye hizmet etmek ile ilgili…

Pandemiden dolayı zaten büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. İş hacmimiz düştü. Karamsar olduk. Sıkıntı büyük! Kademeli bir geçiş bekliyorduk ama alınan haber çok olumsuz. Büyük sıkıntı çekeceğiz. Pandemiden dolayı sezonda çok büyük sorunlar yaşadık. Ne yapacağımızı şaşırdık. Sağlık çok önemli ama önümüzdeki günlerde açılabilme durumu olursa memnun oluruz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal