Sağlık Sistemi Çatırdıyor

Sağlık Bakanlığı’ndan gelen “pandemi kontrol altında” açıklamalarına rağmen hastanelerin günlük işleyişi aksini gösteriyor. Pandemi hastanesi olan ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nde tedavi olmayan vatandaşlar, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne yöneliyorlar. Devlet Hastanesi’ndeki yoğunluktan dolayı da özel hastaneye gidiyorlar. Oradan oraya giden vatandaş, parası ile tedavi gördüğü özel hastane de dahi yoğunluktan ve koronavirüs riskinden kurtulamıyor.

Çanakkale’de,  ÇOMÜ Üniversite Hastanesi’nin pandemi hastanesi olmasının ardından vatandaşlar pandemi korkusunun da etkisiyle özel hastaneleri daha sık tercih etmeye başladı.

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin kalabalığı ve yoğunluğu sebebiyle özel hastanelere yönelen vatandaşlar burada da benzer bir tablo ile karşılaşıyor. Eski adıyla Anadolu Hastanesi yeni adıyla Medical Park Hastanesi’nde dün çekilen fotoğraflar ortaya çıkan manzara şaşırttı.

“Doktorlar da yorgun”

Çanakkale’nin tanınmış özel hastanelerinden birinde (Medical Park) bekleme sürelerinin uzunluğu ve organizasyon problemleri doktorların da ne kadar yoğun çalıştıkları konusunda ipucu vermeye yetti.

Üstelik çoğu bölümde tek doktor görev yapıyor. Ortaya çıkan manzarada, özel hastaneler kar kaybını gözetmeye devam ederek doktor ve personel sayılarında bir değişikliğe gitmezlerse vatandaşların şehir hastanelerine akın etmesi kaçınılmaz olacak.

Hem sağlık personeli hem vatandaşlar açısından bu yoğunluk pandeminin gidişatını da kötü yönde etkileyeceği bir anlamda gözler önüne serildi.

Güngör Yıldız