ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay: “Covid-19 büyük bir stres testine dönüştü”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül ayı meclis toplantısı, geçtiğimiz gün video konferans yöntemi ile gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

ÇTSO Eylül ayı meclis toplantısı, artan koronavirüs vakaları neticesinde, video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde saat 16.00’da başlayan toplantı, online olarak zoom üzerinden yapıldı.

“Covid-19 büyük bir stres testine dönüştü”
Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Osman Okyay, “Kıymetli üyeler, Küresel Covid-19 salgını, giderek bütün dünyanın yaşam biçimini, alışkanlıkları ve yerleşik düzeni sarsan büyük bir stres testine dönüştü.

“İstediğimiz düzeyde olmasa da ekonomide bir toparlanma başladı”
Ülkemiz ekonomisi iyi başladığı ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte yüzde 9.9 daraldı. Ancak geçen Meclis’te de ifade ettiğim üzere, Haziran ayıyla birlikte, istediğimiz düzeyde olmasa da ekonomide bir toparlanma başladı.

“Umudumuz 2021 yılına hasarı gidermiş girmek”
Elbette çok zor bir yıl yaşıyoruz ama doğrusu en kötünün geride kaldığına dair bir beklentinin de güçlendiğini görüyoruz. Umudumuz, 2021 yılına salgının hasarını gidermiş olarak girmek ve sonrasında sürdürülebilir büyümeyi yakalamak. Ekonomi yönetiminin öncelediği, cari açık yaratan bir sistemden cari fazla veren bir anlayışa doğru eksen değiştirme hedefinin ülkemiz için çok değerli bir hedef olduğunu düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

“Tedbirlerden uzaklaştık onca emeğe saygı gösterilmediğini düşünüyorum”
Toplantıda online olarak meclise hitap eden Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise, “Ne yazık ki, normalleşme süreci ile birlikte tedbirlerden uzaklaştık ve onca emeğe, özellikle sağlık çalışanlarımızın çabalarına saygı göstermediğimizi düşünüyorum.

En güncel bir örnek ile; daha önce 5 Ekim’de açılacağı ve eğitimin yüzde 40 uzaktan, yüzde 60 yüz yüze yapılacağı açıklanan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemizde dün yapılan Senato toplantısında güz döneminin tamamen uzaktan eğitim ile yapılması kararlaştırıldı. Bu karar; 50 bine yakın  üniversite öğrencisinin Çanakkale’ye gelmeyeceği, öğrenci yurtlarında kalmayacağı, kırtasiyeciye gitmeyeceği, mahallesindeki bakkaldan alışveriş yapmayacağı, restoran veya kafeye gitmeyeceği, ev tutup eşya almayacağı  anlamına da geliyor.

“Çanakkale yerli turistlerin tercih ettiği şehir oldu”
Çanakkale bu süreçte özellikle yerli turistin en çok tercih ettiği şehirlerden oldu. Özellikle büyük şehirlerden gelen nitelikli turist olarak adlandırdığımız kişiler için cazibe merkezi haline geldi. Sürecin sektöre yansıyan olumsuz etkilerinin kısmen atlatıldığını düşünüyor ve devamını diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi