Arabın yalellisi mi? Oyun kuramama mı?

Çanakkale İl Genel Meclis Üyelerinin seçiminin ardından yapılan ilk toplantıda gündeme gelen ve alınan GESTAŞ gemileri için yazı başlıklarından hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

Neredeyse iki yıldır, GESTAŞ’a gemi alma konusu gündemden hiç düşmüyor. İl Genel Meclisi’nde çoğunluğu eline geçiren CHP’li üyeler de nedense bu konuda bir türlü oyun kurmayı beceremedi.

Durum böyle olunca da iş arabın yalellisine dönüştürüldü. Ne CHP’li seçilmişler, nede AK Partili atanmışlar, gündeme gelen bu konuyu çözüm odaklı düşünemiyor.

GESTAŞ, Genel Müdürü’nün değişimi bu sorunu çözer mi diye beklerken, oyuna sert giren Sayın Genel Müdüre, diğer oyuncular da eşlik edince sorun yumak oluverdi. Gemi taşımacılığından en fazla mağdur olan Gökçeadalılar adına Belediye Başkanı Ünal Çetin, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve kıyısı olan başkanların adına encümen üyesi Bigalı, Çanlı, Bayramiçli İl Genel Meclis Üyeleri karar vermeye, uygulama yapmaya çalışıyor.

Daha dün AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan, 1915 Köprüsünün tellerinin çekilmeye başladığını, yani Çanakkale Boğazına altın gerdanlığın yapıldığını müjdelerken, niçin GESTAŞ yetkililerinin yeni kullanılmış gemi almakta ısrar ettiklerine anlam verilemiyor. Kiralık olarak kullanılan gemilerin sahipleri, kira bedellerini düşürelim derken, hala el altından gemi alma çalışmasında ısrarcı olunuyor.

Gerekçe nedir?

İlla gemi alınacaksa İl Özel İdare alsın. Alınan gemiler de GESTAŞ’a kiraya verilsin. GESTAŞ, yetkililerinin özel sektörün kazandığı paralar yeter demek yerine devlet malı olacak bu gemilerle hizmet versin. Gemiler de yine kendisine kalmış olsun. El altından saç kalanlığı yetersiz olduğu için sigorta bile yapılamayan eski gemiler yerine, elinin beğendiği gemilere sahip olsun.

Milletvekili olarak Sayın Mehmet Daniş’in, İl Genel Sekreteri olarak Sayın Ayhan Gider’in, İl Başkanı olarak Sayın Muzaffer Kutlu’nun efsane olduğu dönemlerde Çardak Motorları satın alınıp boğaz geçişi tekelleştirilmemişti. Kilitbahir motorları kiralandığında, Çardak seferleri kanıt olarak rekabet kuruluna gösterilmiş, tekelleşme yapılmadığı kanıtlanmıştı.

Sahi gemi alabilirsin, çardak seferi yapan gemileri de alabilirsin. (Tek pervaneli, motorlu diye kiralık yeni yapılmış GESTAŞ’a hizmet veren gemileri eleştirip çift motorlu gemiler almamız gerekir sayıda hayal oldu ama neyse). Çanakkale başta olmak üzere, Gelibolu ve Lapseki şehir merkezlerinin trafiğinde estirilen karmaşa, anarşiyi nasıl önleyeceksiniz.  Bu kadar siyasi irade gücü varken, önce bu yerleşim yerlerinden keşmekeş trafiğini dışarı çıkartın. Çanakkale, Gelibolu, Lapseki bu trafik çilesini daha ne kadar çekecek?

Genel müdürler değişti, Valiler değişti, şirketin geçmişini ve bu gününü iyi bilen tek isim olarak Sayın Ülgür Gökhan, kaldı. Hiç mi sorulmaz eskisi neydi, nerelerde eksik yapıldı. İşleyiş böyle mi yapılmalı falan diye. Bu şirketin kasasında kurucu Genel Müdür makamına sokulmaz, apar topar gönderilirken, 20 milyona yakın nakit para bırakmıştı. Şimdi kasada ne kadar para vardır? Hizmet yapılıyor sloganının arkasına sığınılmasın. O zamanda eskiden kaç kişi vardı? Kaç Genel Müdür yardımcısı kaçar lira maaş alıyor? Kimlere nasıl ne şekilde sponsorluklar yapılıyor? Niçin eskisi gibi siyasi ve algısı geniş yelpazesi olan isimlerden yönetim oluşturulmuyor ve diğer sorular aklımıza geliverir.

Ben de bu yazımı yalelli yapmadan bitireyim. Eğer mutlaka gemi alınacaksa İl Özel İdaresi alsın. Kiralıklar devam edecekse, (Bence etmeli. 1915 Köprüsü kısa süre sonra hizmete girecek) şimdiye kadar hizmet alınmış iki şirket yetkilileri ile masaya oturulup kiralamaya gidilsin.  Çardak motorları alınacaksa el altından değil, ihale ve benzeri usüllerle alınsın. Yöneticilik ve idarecilik vasıfları yüksek olan Sayın Genel Müdürümüzü, denizcilik standardı olarak bilinen Türk loydunun kontrolünden geçmeyecek gemilerle uğraştırmayın.

Bıktık artık yalelliden!