Boğaz, transit gemi geçişlerine kapatıldı

Tamamlandığında “Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaat çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturan geçici çalışma halatı montajının yapımına başlandı. Halat montajının yapılabilmesi için ise Çanakkale Boğazı’nın transit gemi geçişlerine kapatılmasına karar verildi.

Renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle “simgelerin köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü için Lapseki ilçesi Şekerkaya ve Gelibolu ilçesi Sütlüce şantiyelerinde çalışmalar hızla sürüyor. Son olarak Lapseki şantiyesinde, itme sürme yöntemi ile yapım çalışmaları devam ederken tabliyeler Lapseki’nin içinden geçen Çanakkale-Bursa kara yoluna kadar ulaştı.

Köprünün inşaat çalışmalarının en önemli bölümünü oluşturan geçici çalışma halatı montajının yapımına da başlandı. Bu sebepten halat montajının yapılabilmesi için Çanakkale Boğazı’nın transit gemi geçişlerine kapatılması kararı alındığı öğrenildi. Bu kapsamda, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaat faaliyetlerinin sağlıklı olarak yürütülmesi için boğaz, 05.00 ile 17.00 saatleri arasında çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

“‘Altın gerdanlık’ iki kıtayı tekrar birbirine bağlayacak”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da konuyla ilgili açıklama yaptı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapım çalışmalarının pandemi sürecine rağmen tedbirler alınarak hız kesmeden devam ettiğini belirten Turan, “Köprümüzde kulelerin inşası tamamlanmıştı, bugün de iki kulenin birbirine bağlanması çalışmaları başladı.” dedi.

Köprünün tamamlanmasıyla şehrin ulaşım, sanayi, ticaret, tarım ve turizm gibi birçok alanda önemli bir avantaj yakalayacağını ifade eden Turan, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün en önemli aşamalarından biri olan ana halatın çekilmesinde çalışma platformu olarak kullanılacak ‘Kedi Yolu’ için kılavuz halat yani geçici çalışma halatı çekiliyor. Şimdiye kadar Boğazda yükselen kuleleri görüyorduk, artık iki kule arasındaki bağlantıyı gururla izleyeceğiz. Ülkemizin vizyon projeleri arasında yer alan “altın gerdanlık” iki kıtayı tekrar birbirine bağlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bu tarihi yatırımda emeği geçen herkese, Köprüde çalışan kardeşlerimize hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Ülkemize ve Çanakkale’mize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi