AH NİNE, VAH NİNE

“ Ah, dede, vah Dede, sen neymişsin, sen” diye bir şarkı vardı. Hatırlar mısınız? Şimdi de, Nine oldu. Nine ki, ne Nine. Şeytana külahı ters giydiren cinsten. Ne yapmış Ninemiz. Bir bakalım.Ninemiz,tam 72 saatte 5 düğün gezmiş.Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, hastanede korona tedavisi gören 80 yaşındaki kadının 72 saatte 5 düğüne gittiğini söylemiş. Günaydın, “Teyzeye ‘Son 72 saatte nereye gittin’ diye soruyorlar. O da ‘5 tane düğüne gittim’ demiş. Şimdi bu düğünlerin yasaklanmasının nedeni kim? Kurallara uymayanlardır. Kuralların hepsini kenara bırakıp, tedbirlere uymazsanız, vaka sayısı artacak, tekrar kısıtlamalar gelecek. Peki, kurallara uyanların ne suçu var? Çoğu sorumsuz insanların, Koronavirüs testleri pozitif çıktı, evlerinde karantinada olmaları gerekiyordu. Hâlbuki onlar düğün, düğün gezdiler, altın gününe gittiler hatta piknik yaptılar. Bu sorumsuzluklarıyla sadece kendilerinin değil tüm toplumun sağlığını tehlikeye attılar.

KARANTİNA KAÇAKLARI

Kayseri, Organize Sanayi Bölgesi’nde 14 gün evde karantinada kalması için izin verilen işçinin, başka fabrikada kaçak çalıştığı ortaya çıkmış.. Bolu’da da karantina altında olması gereken 78 kişi, Abant’ta, piknik yaparken yakalamış. Bolu İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla, Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkına HES koduyla girildiğini hatırlatan Bolu Valisi Ahmet Ümit, 78 kişi hakkında cezai işlem uygulandığını ve suç duyurusunda bulunulduğunu söylemiş. Konya’da da,  koronavirüs vakalarına rastlanması nedeniyle karantinaya alınan sitedeki COVID-19 pozitif olan bir kadının, iki gün peş peşe misafirliğe gidip, 17 kişiyle temas ettiği ortaya çıkmış Bunun üzerine bu kadınla temas ettiği belirlenen 17 kişinin evleri karantinaya alınmış. Denizli Emniyeti, şehirlerarası otobüs terminalinde bekleyen bir vatandaştan şüphelenerek kimlik tespiti yapmak istedi. Karantina sürecini tamamlamadan, geldiği Kırklareli’ne dönmek üzere otobüse binmeye çalışan 55 yaşındaki Enver Y.’nin, Lüleburgaz’dan Denizli’nin Çameli ilçesine lunaparkta çalışmak için geldiği öğrenildi. E.Y, sağlık ekiplerince Denizli Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Karantinada olması gereken G.Ö. Ankara’dan Edirne’ye gitmek için otobüsle yola çıktı. Jandarma ekipleri, Edirne girişindeki kontroller sırasında G.Ö’yü tespit etti. G.Ö.’ye 3.150 lira ceza kesildi.

Samsun’da evinde, karantina altında tutulan bir ailenin düğüne gittikleri belirlendi. Ayrıca izolasyon altında olan bir kişinin de, karantinadan çıkıp restoranda yemek yediği tespit edildi. Kişiler hakkında tutanak tutularak yasal işlem yapıldı. Rize’de COVID-19 testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken bir kişi de, valilik binasına girerken yakalandı. Binaya neden gittiği açıklanmayan şahıs hakkında, karantina kurallarını ihlal ettiği için yasal işlem yapılarak Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Kaçaklar bitmiyor. Ama Covid-19 da pes etmiyor.Allah yardımcımız olsun,.Bugün Alparslan oğlumuzun Doğum günü.Nice sağlıklı yaşlara diyorum.Ömrü uzun olsun.Sağlıcakla kalınız.