Rap Müzik Listeleri

Sansi’nin dediği gibi “rapçiler artık gerçekten çete Türkiye’de.” Her arabada, her cafede, her barda dönüp dolaşıp rap müzik çalıyor. Gerçi bakmayın rap müzik dediğime çalan şeyler genel olarak TRAP dedikleri alt tür. 

Bu alt türün ilgi çekici tarafları var, evet ama bizim çocuklar nedense tekrar dışında bir şey yapmıyorlar. Müzik listelerinin yarısından fazlası çöp, özgün olmayan biribirinin aynısı bir sürü autotune şarkı ortalıkta kol geziyor.

Mesela.

Geçenlerde popüler bir müzik türünün “Türkçe Rap En İyileri” listesine baktım.

Tek kelime ile berbat.

Arada birkaç parlak iş var ya da yok. 

Ezhel gibi Khontkar gibi isimler dışında TRAP takılan arkadaşların büyük çoğunluğu leş. Üstlerine oturmuyor bu gömlek vaz geçsinler bence ya da geliştirmeye çalışsınlar. Dinleyici tembelleştirir. Öyle dönemlerdeyiz.

***

Ceza Tepki ile feat atmış. Ben başarısız buldum bu çalışmayı. Ceza’nın Türçe Rap kredisi vardır tamam ama Tepki’nin iyi bir rapçi olduğunu düşünmüyorum. Kalemi usta olmadığı gibi. Ustalaşma sürecini göremiyorum yaptığı işlerde. 

Ceza kendisini mi geliştirdi, ders mi aldı bilemiyorum ama kelime vurguları, ritim ustalığı son işlerinde çok fazla göze batıyor. Fight Kulüp işinde de gözüme batmıştı.

***

Sagopa Kajmer Yunus EP isimli bir çalışma paylaşmış. Sagopa Kajmer dinleyicisi olmama rağmen açtım dinledim. Kolera’dan ayrılmak yaramış bence Sagopa’ya. Şarkıların bir çoğu eski Sagopa Kajmer’i anımsattı bana. Bu açıdan sevdim diyebilirim albümü. Ayrıca scratch duymayı özlemişim. Sagopa’da bu konu da gerçekten iyidir hakkını vermek lazım.

***

Saian’ın Ay Şarkısı’nı dinlemenizi öneririm. Ezhel dinlerken de Murda kısımlarında “stop” a basın. Hiç çekilmiyor. Lil Zey albüm yaparsa çok ses getireceğini düşünüyorum. Zen-g ya müziği bıraksın ya da tuhaf tuhaf şarkılar yapmayı bıraksın diyor ve hepinize sağlıklı haftalar diliyorum.