“Kazdağları bitirilmek isteniyor!”

CHP Doğa ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bugün Çanakkale’deydi. Termik Santraller ve Çanakkale’de yürütülen madencilik faaliyetleri ile ilgili Öztunç ve Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, açıklamalarda bulundular.

Bugün, Karabiga’da, termik santraller ile ilgili bir basın açıklaması yapılacaktı. Biga Kaymakamlığı tarafından, pandemi koşulları dolayısıyla, programa izin verilmedi. CHP Doğa ve Çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İl Başkanlığı’nda, saat 15.00’te, konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Kaymakamlığın bu kararı almasında, Valiliğin etkisi vardır. Valiliğin bu kararı almasında, Ankara’nın etkisi vardır. İktidar, termik santrallere yönelik bir açıklama yapılmasına dahi tahammül edemiyor. Aynı iktidar, önceki gün Kocaeli’nde, Kocaeli AK Parti Milletvekilinin oğlunun düğününe bin 500 kişi katılmasına ses çıkarmadı.

“Biz yenilenebilir enerjiden yanayız”
Covid-19 öldürür doğru ama sadece covid 19 öldürmüyor. Termik santraller de öldürüyor. Ben Afşin’den biliyorum, yüzbinlerce insan sağlık sorunları yaşıyorlar. Maalesef kanser oranları çok fazla. Yaşam koşulları her geçen gün daha da kötü olmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkenin enerjisiz kalmasını istemiyoruz ama biz yenilenebilir enerjiden yanayız.

“Anlam veremiyoruz”
Dünya termik santralleri bırakıyor ama Türkiye’de kullanım devam ediyor. Santraller, insan sağlığına ve doğaya zarar vermeye devam ediyor. Çanakkale’de neden bu kadar santraller üzerinde durulmasına anlam veremiyoruz.

“Çanakkale maden şirketlerinin cirit attığı bir yer haline gelmiştir”
Çanakkale maden şirketlerinin, maden lobicilerinin cirit attığı bir yer haline gelmiş. Yazıktır! Kazdağları’nda her türlü madeni aramak için her türlü ruhsatlar veriliyor. Yazık ediliyor. Kazdağları bitirilmek isteniyor” açıklamasında bulundu.

 “Bu coğrafyaya karşı sorumluluklarımız var”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Biga yarımadası, Kazdağları, troas bölgesi aynı zamanda tarih ve kültür coğrafyasıdır. Bu tarih ve kültür coğrafyasına karşı hepimizin sorumlulukları vardır.

“Kazdağları çığlık atıyor”
Kazdağları’ndan ellerini çeksinler. Kazdağları çığlık atıyor, bütün dünya duydu ama saray iktidarı durmak istemiyor. Rant uğruna, toprağımızı, havamızı, suyumuzu tehdit altında bırakıyorlar. Kazdağlarını korumak için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal