Kadınlar güzellik,erkekler doğallık istiyor!

Kadınlar burun estetiği ile güzelleşmek isterken erkekler doğal ve işlevsel bir burun arzu ediyorlar… Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal konu ile ilgili bilgiler verdi.

Op. Dr. Bahadır Baykal,”Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatların başında burun estetiği geliyor. Bazen görsel amaçlı yapılan bu ameliyat çoğu zaman da kişinin burun tıkanıklığını gidermek için yapılıyor. Amaç estetik olarak daha güzel, fonksiyon olarak rahat nefes alabilen sağlıklı bir burun elde etmektir.” dedi.

Baykal,”Burnu yüz ile uyumlu hale getirmek için burnun şekli, büyüklüğü ve genel görüntüsünde değişiklikler yapılabilir. Bu ameliyatla burun küçültülebilir veya büyültülebilir, kontüründe değişiklikler yapılabilir, burun sırtındaki kemer düzeltilebilir, burun ucunun kalkıklığı ayarlanabilir. Ancak tüm bunların ne kadar ve ne derece gerçekleşebileceğine kişinin kıkırdak ve kemik yapısı ile cildinin kalınlığı izin verir.”diye belirtti.

Op. Dr. Bahadır Baykal sözlerine şöyle devam etti; ”Burun estetiği içi uygun aday şu durumlardadır; Burun oldukça geniş veya uzunsa, Burun kemiği kırık ve çökükse,Travma veya kaza sonrası burnun şekli değişmişse,Burunda gözlük kullanımını engelleyecek derecede büyük kemer varsa,Burun ucu düşükse,Burun delikleri asimetrikse,Burun aksında eğrilik varsa,Burun tıkanıklığı sorunu burnun şekil bozukluğundan kaynaklanıyorsa…” dedi.

Baykal,”Burun estetiği ile mükemmel bir burna sahip olunabilir mi ? diye sorulacak olursa; Bu ameliyat ile yapılabilecek değişiklikler sınırlar içerisindedir. Unutmamak lazım ki; öncesinde de burun yapımız mükemmel değildir, sonrasında da bire bir hayal ettiğimiz burna milimetrik ölçümlerle sahip olamayabiliriz. Bence bu ameliyattan en çok memnun olanlar beklentilerini gerçekçi düzeyde tutanlardır. Burun estetiğiyle yeni bir ifadeye sahip olup güzelleşseniz de yepyeni bir çehre kazanamazsınız.” diye ifade etti.

Ameliyat olanların en önemli isteği güzel burun, sağlıklı nefes alma ve hızlı iyileşme. Kadınlar burun estetiği ile güzelleşmek isterken erkekler doğal ve işlevsel bir burun arzu ediyorlar. Mesleğiniz, hobileriniz, yaşam biçiminizde ameliyata dair beklentilerinizi etkileyebiliyor. Örneğin bir yoga hocasının öncelikli beklentisi sağlıklı nefes alma olurken, bir tv starıysanız güzel ve çekici burun olmazsa olmazınızdır. Bu arada teknolojinin gelişmesi, tamponsuz burun estetiğinin uygulanması ağrı ve morarma gibi can sıkıcı şikayetleri de oldukça azaltmış durumda.

Op. Dr. Bahadır Baykal lazerle burun estetiği hakkında şunları ifade etti;”Üzülerek görüyorum ki burun estetiğinde hatalı bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor lazer. Hiç birşekilde  burun estetiği ameliyatlarında lazer kullanmayız. Ne burnunuzdaki kemeri törpülemek için, ne de cilde kesi yapmak için lazer kullanmazsınız, bu iş için mükemmel cerrahi setlere sahipiz. Ayrıca aşırı ısının ciltte yapacağı tahribatı burun estetiği ile uğraşan hiçbir doktor cerrah göze alamaz.” dedi.