“Barıştan söz etmek mümkün değil”

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, DİSK Emekli Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

DİSK Emekli Sen, tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir basın açıklaması paylaşıldı.

Yapılan açıklamada, “Bugün 1 Eylül. 1 Eylül, Hitler’in Polonya’yı işgal ederek 60 milyon insanın ölümüne neden olan II. Dünya Savaşı’nı başlattığı tarihtir.

1 Eylül, savaşın; açlık, sefalet ve ölümden başka bir şey getirmeyeceği hatırlansın diye; dünya halklarının bir kez daha böylesi acılar yaşamaması adına Dünya Barış Günü olarak tarihe geçmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış dünyada barış” diyerek vurguladığı barış umudunu hatırlamamız ve dünya sosyalistlerinin bizlere bıraktığı en anlamlı mirası; 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü bu yıl da eksilmeyen mücadele azmimiz ile kutluyoruz…

“Dünya halkları yok oluyor”

Ülkemizi ve bütün dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığı bir yandan ölümle tehdit ederken diğer yandan yoksul halkların daha da yoksullaşmasına neden olan Covid-19 salgını bir kez daha göstermiştir ki savaşlarda olduğu gibi doğal afetlerde ve salgınlarda da öncelikle yoksul dünya halkları yok oluyor.

“Barışa en çok ihtiyacımız olan dönemde, barıştan söz etmek maalesef mümkün değildir”

Bugün, barışa en çok ihtiyacımız olan böylesi bir pandemi döneminde dahi barıştan söz etmek maalesef mümkün değil. Emperyalist ülkeler ve uluslararası savaş örgütleri kana susamışken, en ufak bir çıkar için dahi savaş naraları atarken Akdeniz’de mülteci dostlarımızın botları batmaya, cansız bedenleri karaya vurmaya devam ediyor. Siyahi yoldaşlarımız polis zoruyla katledilirken Türkiye-Yunanistan çekişmesi ve bundan nemalanmaya çalışan emperyal güçler ortada. Libya, Suriye ve bütün Ortadoğu’da bitmeyen bir savaş bütün insanlığı vuruyor.

“Savaş, daha fazla sömürü isteyenlerin savaşıdır”

Biliyoruz ki savaş; işçilerin ürettiği artı değere el koymak için birbirleriyle yarışan emperyalistlerin savaşıdır. Savaş, daha fazla sömürü, daha fazla servet isteyenlerin savaşıdır. Savaş, iş, ekmek ve özgürlük mücadelesi veren dünya halklarının üzerlerine panzerlerle gitmeye, gaz bombalarıyla sürüklemeye bahane arayan sermayenin elindeki en güçlü kozdur” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal