Nüfusa 9 bin 887 kişi daha katılacak

Türkiye’nin dört bir yanında, geçtiğimiz gün muazzam bir heyecan yaşandı. Gençlerin hayatında dönüm noktalarından birisi olan kaliteli bir üniversite de okumak, kimileri için hayalken gerçek oldu. Kimileri için ise umutlar sabit tutularak, gerçekler bir sonraki yıla ertelendi.

Çanakkale, hem sosyolojik yapısı hemde rahatlığı, coğrafi konumu ile yine ailelerin ve öğrencilerin tercihlerinin üst sıralarında yer aldı. YKS tercih sonuçlarına göre bölgede en çok tercih edilen okullardan birisi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci sayısına 9 bin 887 kişi daha dahil oldu. Bu sene mezun olan öğrenciler memleketlerine ya da iyi, kaliteli iş imkanları için İstanbul ve Ankara’nın yolunu tutacakken, onların yerine tam 9 bin 887 öğrenci Çanakkale nüfusuna dahil olacak.

Kayıtlar hakkında bilgilendirmede bulunan ÇOMÜ, şu ana kadar kontenjanının yüzde 97’sinin dolduğunu paylaştı.

ÇOMÜ tarafından yapılan bilgilendirmede, “2020-2021 eğitim-öğretim döneminde ÇOMÜ lisans programlarında 5 bin 192 kişiyle yüzde 98 oranında doluluk sağlanırken, ön lisans programlarında ise 4 bin 695 kişiyle yüzde 96 oranında doluluk gerçekleşti. Bu oranların ortalamasıyla ÇOMÜ’nün kontenjanlarının yüzde 97’si doldu” ifadeleri kullanıldı.