Okullardan “Pozitif” haberler gelmeye başladı

Öğretmenler, Türkiye’nin dört bir yanında okullarda görevlerine başladılar. Öğrencilerin okullarda, sıralarda yerlerini alacakları tarih olan 21 Eylül’den önce, Türkiye’nin dört bir yanından “Covid Pozitif” haberleri gelmeye başladı. 34 okulda vaka tespit edildiğini açıklayan Eğitim Sen, MEB’e çağrıda bulunarak önlemleri sıraladı. Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar ise, acilen okullarda alınması gereken önlemleri sıraladı. Öte yandan edinilen bilgiye göre Ayvacık’ta bir okulda, bir öğretmenin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Türkiye’de öncelikli gündem maddelerinden birisi okulların açılıp açılmama durumu… Okullar açılacak mı, açılmayacak mı, açılırsa ne gibi önlemler alınacak? Yediden yetmişe milyonlarca vatandaşın dikkatle takip ettikleri süreçle ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya başladı.

34 okulda vaka tespit edildiğini açıklayan Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yaparak alınması gereken önlemleri sıraladı.

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, “Okullarda gerekli önlemler alınmadan öğretmenler mesleki çalışmalar için okullara çağrıldı. Edirne, Rize, Mersin, Adana, Ankara, İzmir, İstanbul… Seminerlerin henüz ikinci gününde ülkenin her yerinden koronavirüs tanısı konulan veya tanı konulan kişilerle temas eden öğretmenlerin bilgisi gelmeye başladı. O okullarda çalışan öğretmenler, eğitim emekçileri için alınan tek tedbir ise “Bu hafta okullara gelmeyin” mesajları oldu.

Bir milyon öğretmenin sağlığı için gerekli önlemleri almayanlar, eğitime bütçe ayırmayanlar öğrencilerimizin, toplumun sağlığını nasıl koruyacaklar?

Birçok ilde yaşanan salgınla ilgili olaylar bizleri çok üzmüştür. İlimizde de benzeri olaylar yaşanmadan tedbirler alınmalı.

Bir kez daha söylüyoruz; 1. Öğretmenlere haftalık test yapılmalı. 2.Seyreltilmiş sınıflarda görev yapacak öğretmenler için ek atama kadrosu alındı mı? 3.Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmeli.  4.Seyreltilmiş sınıflar için gerekli olan derslikler ve yeni okul binaları hazırlanmalı.  5.Okullara sağlık personeli atanmalı.  6.Her okulda revir hazırlanmalı.7. Temizlik ve dezenfektan için bütçe ayrılmalı. Bu işleri yapacak personel alınmalı.

8.Öğretmenler ve öğrenciler için yeterli miktarda koruyucu malzeme hazırlanmalı. 9.Okulların öğrenci ve öğretmen lavabo sayısı artırılmalı. 10.Öğretmen odaları, kantinler, yemekhaneler ve okulların diğer bölümleri fiziki mesafeye uygun hale getirilmeli. 11.Okul pansiyonları ve kapasiteleri fiziki mesafeye uygun hale getirilmeli. 12.Öğretmenler ve öğrencilerin okula ulaşımı için gerekli önlemler alınmalı” ifadelerinde bulundu.

“ÇANAKKALE’DE ÖĞRETMENİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI”

Öte yandan Eğitim Sen Çanakkale Şubesi’nden edinilen bilgiye göre, Ayvacık Merkez’de bulunan okulun bir öğretmeninde koronavirüs testi pozitif çıktı.

Tunahan Ünsal