Halep Vapuru şehitleri için anı dalışı

Kızılay’ın Halep Vapuru, 105 yıl önce Arıburnu ve Anafartalar cephesinde ağır yaralanan askeri İstanbul’a taşırken Akbaş Mevkii’nde İngiliz “E11” denizaltısının vurması sonucunda olduğu yerde sulara batmıştı. Türk Kızılayı tarafından Halep Vapuru’nda şehit olan 200 asker ve tüm Çanakkale şehitleri için anı dalışı düzenledi.

Türk Kızılayı’nın Eceabat ilçesindeki Akbaş Şehitliği’nde Çanakkale Savaşları’nın 105’inci yıldönümü nedeni ile düzenlediği etkinliğe, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Türk Kızılayı Çanakkale Şube Başkanı Av. Ergin Sezen, Kıyı Emniyeti Müdürü İsmail Durgun ile Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyeleri katıldı.

Derinliğe Saygı Dalışı Topluluğu üyeleri ile Türk Kızılayı yetkilileri Akbaş Şehitliği’ni ziyaret edip dua okudular. Şehit mezarlarına karanfil bıraktıktan sonra 30 kişilik bir ekip Akbaş İskelesi’nden Halep Vapuru’nun vurulduğu alana dalış yaptı. Su altına “Çanakkale Şehitlerimizin Aziz Hatırası İçİn Halep Vapuru Dalışı” yazılı plaketi bırakan dalgıçlar, su yüzüne çıkınca dev Türk bayrağını açıp meşaleler yaktı ve 10. Yıl Marşı’nı okudu.

Çanakkale Savaşları’nda yaralanan askerlerin Kızılay’a tahsis edilen gemilerle İstanbul’a götürüldüğünü söyleyen Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can şu açıklamalarda bulundu:

“Halep gemimiz denizaltı tarafından güvertesindeki 200 yaralı askerimiz ile birlikte vurulmuştu. Şehitlerimizi anmak ve onların aziz hatıralarını tekrar hatırlamak için Kızılay tarafından bu etkinliği düzenledik. Dalış etkinliğimize İstanbul’da bulunan dalgıç arkadaşlarımız da geldiler. Bu günün anısına su altına bir de plaket bırakıldı. 105 yıl sonra tekrar o şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anmış olduk.”

Derinlere Saygı Dalış Topluluğu Başkanı Metin Karadağ ise yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“25 Ağustos 1915 tarihinde E-11 İngiliz Denizaltısı’nın Akbaş iskelesinde bağlı Halep Vapuru’nu vurarak batırmıştı. Vapurun güvertesinde İstanbul’a nakil için bekleyen 200 yaralı Mehmetçiğimizin şehit düştüğü olayın yıl dönümünde, topluluk olarak anı dalışı gerçekleştirdik. Su altına plaket bıraktık ve Türk bayrağı açtık. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.”

Haber Merkezi