Böyle yorumladılar

Karadeniz’de “Sakarya Sahası” adı verilen sahada 320 milyar metreküp doğalgaz bulunması, hem yerel hem de ulusal bazda ses getirdi. Çanakkale siyasetinin önde gelen isimleri de bu keşifle ilgili farklı değerlendirmelerde bulundular.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Karadeniz’de doğalgaz keşfi’ siyaset dünyasında geniş yankı uyandırdı. Biz de söz konusu gelişmeyi Çanakkale’de partilerin il başkanlarına sorduk.

“Dünya enerji için savaşırken biz milli imkanlarla bulduk”
AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas: Bunu, çok önemli bir adım ve bir dönüm noktası olarak değerlendiriyoruz. Dünya, enerji için savaşırken, kan dökerken biz tamamen yerli ve milli imkanlarla enerjimizi bulduk. Araya yabancı firmaların girmemesi de maliyetin düşmesine sebep oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Umarız milletimize hayırlı olur, bereketli olur.

“Zorda kalan bir iktidarın ‘algı’ yönetimi…”
CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural: “Şu an ülke yönetiminde monarşi hakim, yapılan her şey tek adam iktidarını desteklemeye yönelik… O yüzden doğalgaz bulunması açıklamasını da, ‘toplumda karşı güçlü kalmak için algı oluşturmak’ olarak değerlendiriyoruz. 18 yıldır ülke yönetiyorlar ama hiçbir alana başarılı olamadılar. Bu da artık zorda kalan bir iktidarın, yanında hiç kimse kalmayan bir iktidarın algı yönetme biçimi. Kendilerince yeni hayaller üretiyorlar. Şimdi ‘doğalgaz var’ diyorlar. Yarın, ‘bizden önce çıkarmışlar’ derler. ‘Sızmış, rezerv yokmuş’ derler. Asla şaşırmayız. Onun için bu açıklamaların bir karşılığı yok. Kendilerince ayakta kalmaya, seçim yatırımı yapmaya çalışıyorlar. Ama toplumun buna inandığı da yok.”

“Türkiye’nin geleceği için muhalif olamayız”
İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar: “Enerji alanında büyük sıkıntılar çekiyorduk. Ve atılan bu adım, bu sıkıntıları aşmamızda önemli olacak. Biz kendilerini bunun için kutluyoruz. Biz, Türkiye’nin hayrına olacak her şeyin yanındayız. Ülkenin geleceği için muhalif olamayız.”

 “Halk tarafından inandırıcı bulunmuyor”
Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Hüseyin Yıldırım: “Türkiye’ye katkısı varsa, ne güzel… Biz, ülkemize katkısı olan her türlü girişimi destekleriz. Ancak haberin açıklanmasının ardından dolar tavan yaptı, bu da gösteriyor ki açıklama halk ve finansal sektör tarafından inandırıcı bulunmadı. Şu an bu açıklama, seçim hazırlığı gibi görünüyor o yüzden.”

“Seçime değil, ülkemize faydalı yatırımların yapılmalı”
DEVA Partisi Çanakkale İl Başkanı Berkan Karaca: “Karadeniz’de yapılan sondaj çalışmaları sonucu bulunan doğalgaz rezervi ülkemize milletime hayırlı olsun. Yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Zira yetkililer tarafından doğalgaz rezervi bilgisi dışında kamuoyuna rezervin maliyeti, ekonomimize katkısı hususlarında detaylı bir bilgilendirme yapılmamıştır. Şeffaf bir şekilde detaylı bilgiler verildiğinde daha kapsamlı açıklamalarda bulunabiliriz. Ülkemizin maruz kaldığı kötü ekonomik yönetim göz önüne alındığında tek temennimiz; 2023’teki seçime değil, ülkemize faydalı yatırımların yapılmasıdır.”

Öte yandan Genel Merkez’in ‘konuşmayın’ talimatından dolayı CHP’li milletvekillerinin konuyla ilgili görüş alınamadı be kendilerine ulaşılamadı. Çanakkale’nin AK Partili vekilleri ise konuyla ilgili görüşlerini sosyal medya üzerinden şu sözlerle paylaştılar:

“Tüm dünya, şahlanan Türkiye’yi seyrediyor”
AK Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan: “Dengeleri değiştirecek, ülke ve millet adına yeni bir dönem başlıyor. Tarihi yolculukta, tarihi bir rotaya daha kavuştuk. Ülkemiz her geçen gün küresel bir güç olduğu iddiasını güçlendiriyor. Tüm dünya, adeta her alanda şahlanan bir Türkiye’yi seyrediyor. Ülkemizin sahip olduğu tüm kaynakları milletimizin hizmetine sunacağımıza söz vermiştik. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı doğalgaz rezervi, ekonomimizin daha güçlü hale gelmesi ve milletimizin refahı açısından oldukça kıymetli.”

“Bu milletin parçası olan herkese müjdeler olsun”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu: “Memleketimin dört köşesinde, bu toprağın çocuklarına ‘müjdeler olsun’ diyebilen, dil, ırk, din ayırt etmeden bu milletin parçası olan ve içinde hisseden herkese müjdeler olsun.”

Esra Çanlı