Orman yangınlarıyla ilgili tedbirler görüşüldü

Orman Yangınları ile Mücadele Toplantısı Vali İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi.

Deniz Polis Evi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, İl Jandarma Komutanı J. Kıdemli Albay Tahsin Saruhan, İl Emniyet Müdürü V. Alaaddin Tekin, Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, daire amirleri ve kamu kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda; özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşların yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları, bu durumun da hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot ile çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu, bu sebeple çıkması muhtemel orman yangınlarını önlemek için daha önceki tedbirlere ilave yeni tedbirler alındı.

Ayrıca toplantıda Vali İlhami Aktaş’a Orman Bölge Müdürlüğünün faaliyetleri, alınan orman yangınlarını önleyici tedbirler, araç ve ekipman kapasitesi, orman yangınları ile orman yangını esnasında yapılan mücadele çalışmalarına ilişkin bilgiler verildi.

Vali İlhami Aktaş, artan hava sıcaklıklarıyla birlikte orman yangınlarının oluşma riskinin oldukça yüksek olduğunu ve bu konuda vatandaşların duyarlı ve dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Toplantı, görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.