Köprünün tabliyeleri tamamlanıyor

İnşası devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, şantiyelerindeki çalışmalar son sürat devam ediyor. İtme sürme yöntemiyle Lapseki şantiyesinde yapım çalışmaları sürerken Asya yaklaşım viyadüğünün sağ tabliyesinin 38, sol tabliyesinin de 37 metrelik kısmı tamamlandı.

Hizmete girdiğinde “Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü’ unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle “simgelerin köprüsü” olacak.

Lapseki ilçesi Şekerkaya ve Gelibolu ilçesi Sütlüce şantiyelerinde çalışmalar son sürat devam ediyor. İtme sürme yöntemiyle Lapseki şantiyesinde yapım çalışmaları devam eden Asya yaklaşım viyadüğünün sağ tabliyesinin 38, sol tabliyesinin de 37 metrelik kısmı tamamlandı.

Feribot ile yaklaşık 35 dakika süren boğaz geçişi, köprünün tamamlanması ile 6 dakikaya inecek. Özellikle yaz sezonu gibi yoğun dönemlerde köprünün uzun araç kuyruklarını ortadan kaldırması bekleniyor.

“Simgelerin köprüsü”

Köprünün iki ayak aralığı Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılını temsil edecek.  Kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakada 333’er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek.

Avrupa’dan gelip Türkiye’nin dört bir yanına gidecek yolcuların yoğun olarak kullanılacakları 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci yıl dönümüne rastlayan 18 Mart 2022’de açılması düşünülüyor.

Esra Çanlı