D VİTAMİNİ, BESLENME VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına diğer haftalardaki yazılarımda sizlere güzel ve püf noktalar vermeye çalıştım. Bu konuda atlanan bir nokta olmaması amacıyla D vitamini seviyeleri ve eksikliğine de değinmek istedim. Öncelikle hijyen konusunda vücudumuzu dış etkenlere korumak için dikkat etsek de esas bu viral enfeksiyonlarda vücut bağışıklığımızın tam olması gerçekten esas önemli noktalardan biridir.

Vücut bağışıklığını tamamlamak için bireylerin göz ardı etmemesi gereken bir konu vardır. D vitamini bu durumun tam ortasında yer almaktadır. D vitamini kaynakları diye bir başlık açmak çok ta doğru olmaz çünkü D vitamini kaynakları dediğimizde en iyi kaynak güneş ışığıdır. D vitamini güneşten vücudumuza temans edilerek vücudumuzda depo edilen ve vücutta birçok alanda etkisi olan bir vitamindir. Vitamin denilip geçilmemesi gereken bir öneme sahiptir.

D vitaminin en iyi kaynağı güneştir ve bunun yanında yurt dışında zenginleştirme yapılan besinleri kaynak olarak bizim ülkemizde gösteremeyiz çünkü bizim ülkemizde besinler D vitamini yönünden zenginleştirilmemektedir. D vitamini kaynağı olarak değerlendirdiğimizde uskumru, somon, ton balığı, karaciğer ve yumurtadır. Bahsettiğim gibi en değerli ve vücuda katkısı olan kaynak güneş ışığıdır.

D vitamini seviyelerinizi doktorunuzdan bunun tahlilini isteyerek değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. D vitamini karaciğerde depo edilen yağda eriyen bir vitamindir. D vitamini takviyesi bilinçsizce yapılabilecek bir durum değildir. Doktorunuzun dediği doz ve sürede kullanarak vücuttaki depolar desteklenmektedir.

D vitamininin bağışıklık sistemi ile çok yakından ilişkisi bulunmaktadır. D vitamini vücut savunma sistemini desteklemektedir. Düşük seviyelerde olan D vitamini düzeyleri bireylerde yorgunluk, bitkinlik, eklem ağrıları ve depresyona tetikleme yapmaktadır. D vitamini yanında dengeli beslenme rutinime dikkat eder egzersizimi düzenli olarak yaparsam vücut bağışıklık sistemiyle alakalı bir problem yaşamayız. Güzel ve sağlıklı günler dilerim