2 milyon sahte Ezine Peyniri üretildi

Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak, Çanakkale’de imal edilmeyen peynirlerin üstüne ‘Ezine peyniri’ yazılması üzerine harekete geçtiklerini söyledi. Atak, “250 bin tenekeden hesapladığımızda 2 milyon 500 bin kilogram peynir üretildiğini görmekteyiz ancak şu anda sahtelerle beraber Türkiye’de 4 milyon 500 bin teneke peynir, ‘Ezine peyniri’ adı altında tüketilmektedir. Ezine Peynirciler Derneğinin logosu olmayan bir peynir Ezine peyniri değildir” ifadelerini kullandı.

Ezine peyniri, Çanakkale’nin Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinden toplanan koyun, keçi ve inek sütlerinin karışımından yapılıyor. Farklı bölgelerin sütleri ile yapılan peynirler aynı lezzeti vermiyor, bu sebeple Ezine Peyniri coğrafi işaret sahibi bir peynir. Ezine Peynirciler Derneği’nin EPD logosu Uygulama ile hangi üreticinin peynirini Çanakkale’de imal ettiği belgelenmiş oluyor.

Çanakkale’nin Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinden toplanan koyun, keçi ve inek sütlerinin karışımından yapılan peynirin üreticileri, sahte ürünlerle mücadele etmeye çalışıyor. Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ezine peynirinin yıllık 250 bin teneke üretim hacmi var. 250 bin tenekeden hesapladığımızda 2 milyon 500 bin kilogram peynir üretildiğini görmekteyiz ancak şu anda sahtelerle beraber Türkiye’de 4 milyon 500 bin teneke peynir, ‘Ezine peyniri’ adı altında tüketilmektedir. Ezine Peynirciler Derneğinin logosu olmayan bir peynir Ezine peyniri değildir. Çünkü yazı ile yazmak kolay, peynirin ve tenekenin üzerine ‘Ezine peyniri’ yazabilirsiniz ama derneğimizin logosunu kullanamazlar.”

Esra Çanlı