Seçilen 38 ilden biri Çanakkale!

Alternatif turizmi hareketlendirmeyi hedefleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD), Karavan Projesi kapsamında 38 ilde “Türkiye’nin Karavan Park Haritası”nı oluşturacak. Çalışmalar kapsamında Çanakkale de potansiyel iller arasında yer aldı.

MÜSİAD, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle üstlendiği proje için belirlediği 38 ilde çalışmalara başladı. Çanakkale de çalışmaların başladığı 38 ilin içinde yer alıyor.

MÜSİAD Genel Merkez Yeni Turizm Kaynakları Komitesi Teşkilat Başkanı Ümit Hotaman, yaptığı konuşmasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile karavan turizmiyle ilgili sürecin başladığını söyledi.

Karavan turizmiyle ilgilenen 6 milyon misafirin Türkiye’ye gelmesi için çalıştıklarını söyleyen Hotaman şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’de karavan turizmi ihtiyacının artması üzerine bir proje başlattık. MÜSİAD olarak Türkiye’deki karavan turizmini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Karavancılarımız, Türkiye’ye geldiği zaman yaklaşık günlük 200 dolar civarında bir harcama yapacak. Bu geliri Türkiye’ye çekmek istiyoruz. Şubelerimizde de karavan turizmiyle ilgili çalışmalara başlandı. Yaklaşık 75 turizm noktası belirlendi. Bu noktalar gittikçe artıyor çünkü talep çok fazla. İl ve ilçe belediye başkanlıkları bu konuya ilgi gösteriyorlar. İlk etapta 38 ilde belirlenen 75 turizm noktasını önümüzdeki günlerde bakanlığa ileteceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle ‘Türkiye’nin Karavan Park Haritası’nı oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda MÜSİAD Genel Başkanımız Abdurrahman Kaan ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da projeyi yakından takip ediyor. Projeyi bir sene içerisinde tamamlayarak, ülkemize gelir kaynağı oluşturacağız.”

Proje kapsamında; Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Trabzon potansiyel iller olarak seçildi.