Çanakkale’yi karış karış gezdiler

Geçtiğimiz aylarda planlaması yapılan, Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) ve Kolin Hotel işbirliği ile 15 Ağustos 2020 tarihinde hayata geçirilen proje kapsamında; Ukrayna’nın üst düzey Seyahat Acente yetkililerine Çanakkale’nin doğal ve kültürel güzellikleri tanıtıldı.

ÇARO’nun haberine göre; Proje kapsamında, Ukraynalı Seyahat Acente yetkilileri; Parion Antik Kentinde Kazı ekibinin katılımı ile gerçekleştirilen “Sevgililer Şapeli Roma Tiyatro Oyunu” sunumunun ardından gün batımı programına katılım sağladılar. Biga bölgesi tanıtım turunun sonrasında Kolin Hotel ev sahipliğinde geceyi Çanakkale boğazı manzarasında yorgunluk atarak tamamladılar.

15 Ağustos Cumartesi günü; Çanakkale şehir merkezi tanıtımı ile gezi programına başlayan grup, kordonda bulunan Truva Atını gördükten sonra, Avrupa Müzeler Birliği “Yılın Müzesi” (EMYA) yarışmasında finale kalan ve Time dergisinin “dünyada görülmesi gereken 100 yer listesi” ne giren Troya müzesini ve Troya Antik kentini ziyaret etti. Grup, kazı ekibinin de katılımıyla Asos Antik Kenti ile bölge turunu tamamladı.

Çanakkale’nin tanıtımı, turizmin gelişmesi ve yeni alternatif pazar arayışı kapsamında, Çanakkale adına misafirlere ev sahipliği yapan Kolin Hotel’de; Çanakkale bölgesinin eşsiz güzelliklerinin sunumunu ile gerçekleştirilen tanıtım programını takiben akşam yemeğine katılım sağlayan misafirler, gecenin sonunda ortak paydada birleşmiş ve cazibe merkezi olarak bölgenin doğal ve tarihi güzelliklerinin değerlendirilmesi gerekliliğinin, şehrin içerisinde yer alan havaalanı dolayısıyla, yakın gelecekte uluslararası charter uçuşlarının gerçekleşmesi olanağının sağlanmasıyla, yolcu hareketliliği ve sürekliliğinin turizm açısından büyük önem taşıyacağı ve gelecek dönem Çanakkale seferlerinin başlaması için işbirliği yapılmasının önemine dikkat çektiler.

Gelişen ve değişen dünyada Türkiye’nin alışılagelmiş turizm algısının aksine; şehrin dingin yapısı, bölgenin doğal güzellikleri ve tarihi dokusunun cezbedici özellikleri ön planda tutularak; ülkemize son dönemlerde yoğun ilgi gösteren Ukrayna pazarıyla sağlanacak olan işbirliğinin, ilerleyen dönemlerde turizmde verimliği daha da arttıracağının sinyalleri verildi.