Yüzde 80’i kadın istihdamı

Laçin Gıda’nın kurucusu Atiye Laçin’i ziyaret eden Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Tanıtım Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu girişimciliğinden ve yüzde 80 kadın istihdamından dolayı Atiye Laçin’i tebrik etti.

Atiye Laçin girişimciliğe Gelibolu’da Mevlevi tatlısı imalatıyla başlayıp, Uluslararası Gıda Kalite Sertifikası almaya hak kazandı. İskenderoğlu, Laçin’i ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Laçin, dünyanın en büyük Mevlevihane’si olan Gelibolu Mevlihanesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında bu fikrinin ortaya çıktığını ve 2004 yılında Mevlevi Tatlısı’nı üretmek üzere Gelibolu’da 80 metrekarelik bir dükkanda faaliyete başladıklarını açıkladı. Laçin yaptığı konuşmasında:

“Balkan tarifleri, yerel lezzetleri ve AR-GE çalışmaları sonucunda ürün çeşitliliğini arttırıyoruz. Firmamızı,  KOSGEB ve GMKA ile geliştirdik. Çanakkale OSB’de 5000 m2 üretim tesisini TKDK desteğiyle kurduk. Ulusal pazarda birçok noktada tüketiciyle buluşuyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın desteklemiş olduğu UR-GE projesiyle de Uluslararası Gıda Kalite standardı olan BRC’yi almaya hak kazanarak ihracata adım attık. Ülke değerlerine katma değer sağlamak amacıyla İsviçre, Almanya, Katar, Azerbaycan, Amerika, Güney Afrika ve Kazakistan’a ihracat yapıyoruz” dedi.

Yaptığı çalışmalardan dolayı Laçin’i tebrik eden İskenderoğlu şu ifadelerde bulundu:

“Küçücük bir dükkânla başlayan bir kadın girişiminin, gıda gibi riskli bir konuda birçok ülkeye ihracat yapar hale gelmiş olmasını gururla takip ediyoruz. Bir yandan firmasını büyüttüğü gibi bir yandan ihracatla ülkeye katma değer sağladığı, istihdamı, özellikle de yüzde 80 gibi bir rakamla kadın istihdamını sağladığı için Atiye hanımı ayrıca kutluyorum. Kadına destek, sadece slogan atarak olmuyor. Devletimiz, bu tür girişimleri her zaman destekliyor. Kadın girişimciler için ekstra destek programları sunuluyor. Sadece girişimci kadınlarımıza yönelik değil çalışan tüm kadınlarımız için çeşitli destekler söz konusu. Özellikle son dönemde kadın istihdamının artmasına yönelik çalışmalar da yapılıyor. Kadınlarımızın iş dünyasında olmasını önemsiyor, hem Atiye hanımı hem de tüm kadın girişimcilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Bu küçük işletmeyi, büyük bir özveriyle dünya pazarına taşıyan tüm kadın çalışanlarımızı da kutluyorum.”