“Sürecin kazananı Çanakkale olacak”

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, pandemi sürecinin Çanakkale turizmine etkilerini değerlendirmek için geçtiğimiz günlerde kent otoriteriyle bir araya geldi. Aydeğer, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’nun da yer aldığı toplantıda, görüş ve önerilerini paylaşarak açıklamalarda bulundu. Kentin, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de tamamlanmasıyla turizm potansiyelini arttıracağına dikkat çeken Aydeğer, “Çanakkale, mevcut potansiyeli ile bu sürecin ayrışan kazanan bölgesi olacak” dedi.

Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’nun da katılım sağladığı toplantıda, Çanakkale’nin turizmi ele alındı. ÇATOD üye işletme temsilcilerimizin yoğun katılım gösterdiği toplantıda, TÜRSAB Çanakkale Balıkesir Bölge Başkanı Ahmet Çelik, Başkan Yardımcısı İlhami Gezici, önceki dönem başkanı Turgay Kılıç, ÇATUD Başkanı İsmet Balkan da yer aldıç

Toplantıda konuşan ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer şu ifadeleri kullandı: “ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer “ Covid 19 tüm dünyayı derinden etkilerken, beraberinde getirdiği yeni yaşam koşulları ile iş modellerimizi ve bağlı planlarımızı yeniden şekillendirerek hepimize olağandışı bir süreç yaşatıyor. Bu kapsamda turizm sektörü tüm dünyada ciddi bir daralma ve darboğazın içinde mücadele ediyor. Tüketici artık çok daha çekimser ve kırılgan. Mevcut regülasyonlar maliyetlerimizi doğrudan ciddi oranda arttırmış durumda.”

“İlimiz turizminin gelişiminde çok önemli rol oynayan mevcut çalışmaları gönülden destekliyoruz. Turizmin olmazsa olmazı ulaşımdır. 1915 Çanakkale köprüsü bu anlamda Çanakkale Turizmi gelişiminde çok önemli bir bağ kuracak. Dalış Turizmi, Rüzgara bağlı su sporları, eko turizm, deniz turizmi, kültür turizmi, gastronomi, sağlıklı yaşam turizmi gibi her güncel turizm hareketlerinde artık Çanakkale’mizin söylediği ve sunduğu gelişen ürünleri her geçen gün artıyor. Covid 19 sonrası süreçte tüketicinin karakteri olan, doğal ve kültürel zenginleri ön planda, kimlikli destinasyonlara yöneleceğini, küçük ama kaliteli, kaliteli yaşam deneyimi sunan bölgelerin ön planda olacağına inanıyoruz. Çanakkale mevcut potansiyeli ile bu sürecin ayrışan kazanan bölgesi olacağına inanıyoruz.”

Esra Çanlı