İLLÜZYON

İllüzyon.

Eğer izleyici koltuğuna oturmuş, gözlerinizi sahneye dikmişseniz, illüzyon sizin için; yanılsamalardan oluşan şatafatlı bir gösteridir.

Gösteri bittiğinde ise önce, gerçeklik algınızla oynayan sihirbazı, hayret ve hayranlık içinde alkışlarsınız. Sonrasındaysa aklınızda tek bir soru olur:

“Nasıl yaptı?”

İllüzyon.

Eğer oturduğunuz bir izleyici koltuğu değilse ve gözlerinizi diktiğiniz yerde bir sahne de göremiyorsanız, illüzyon sizin için; yanılsamalardan oluşan koca bir hayattır.

Yanılsamalar, olur da ömrünüzden önce biterse, gerçeklik algınızla değil, bizatihi hayatınızla oynayan o sihirbaz karşısında, ilkin, durağan bir dehşet yaşarsınız. Sonrasındaysa aklınızda tek bir soru olur:

“Neden yaptı?”

Hayatınızı, illüzyon gösterilerinin yapıldığı, yalancı aynalarla çevrili bir sahne gibi yöneten bu sahtekar, böyle bir oyunu niye sergiledi?

Neden yaptı?

Fakat bu soruya doğru bir yanıt verebilmeniz için, hafızanızın sizi, sihrin başladığı ilk ana götürmesi gerekir; gerçekliğin bitip yerini yanılsamaların aldığı o illüzyon anına…

O anı hatırlıyor musunuz?

Her şeyin tepetaklak olduğu, yalan ve gerçeğin yer değiştirdiği o günü…

Hatırlıyor musunuz?

Çünkü hayatı büyülü bi’ sahneye dönen biri o günü hiç unutmadı. Bir ilizyona kapıldığından habersizce; gördü, duydu, dokundu, inandı.

Ama yanıldı.

Oysaki her şey ne kadar da gözünün önünde olmuştu…

Çünkü bu böyledir;

Sıradanlıkla örtüşen hiçbir yanılsama, uçuk bir gerçek kadar kabul görme sıkıntısı çekmez.

“Size deseydim, çevrenizdeki dünya, bütün zengin renkleriyle, dokusuyla, sesleri ve kokularıyla yalnızca bir yanılsama; beyninizin sizin için tasarladığı bir gösteri? Gerçekliği olduğu gibi algılayabilseydiniz, onun renksiz, kokusuz, tatsız sessizliği karşısında donakalırdınız” der, David Eagleman.

Zira uçsuz bucaksız yanılsamaların aksine, gerçek, bilmecelerden oluşan dipsiz bir kuyu değildir. Gerçek; belirgin, hızlı, keskin ve sarsıcıdır. Zihin kıvrımlarına bir panzehir gibi yerleşir. Kanınıza bir kere karıştığında ise kayıp tüm parçaları birleştirerek kendini, beyninize bir tabela gibi çivilemesi, sadece saniyelerini alır.