Yarbay Hüseyin Avni Bey, kabri başında törenle anıldı  

57’nci Alay’ın şehit komutan Yarbay Hüseyin Avni Bey ölümünün 105’nci yıl dönümünde Gelibolu’da kabir başında yapılan törenle anıldı.

Yarbay Hüseyin Avni Bey, 25 Nisan 1915 günü Arıburnu cephesine çıkarma yapan Anzak askerlerini 27’nci Alay birliği ile durdurmayı başarmıştı. 57’nci Alay’ın komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in şehadetinin üzerinden tam 105 yıl geçti ama unutulmadı.

Şehit Yarbay’ın Gelibolu Adası’ndaki anma törenine, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve alan başkanlığı personeli katıldı.

Kuran-ı Kerim, Şehit Yarbay Avni Bey ve tüm şehitlerin aziz ruhları için okundu, kahramanlar için dualar edildi.

Tarihi alan başkanlığının en önemli vazifelerinin bu büyük insanları unutmamak, unutturmamak ve hatıralarını yaşatmak olduğunu söyleyen Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tören sonunda şu açıklamalarda bulundu:

“Onların bu topraklarda bıraktıkları emanetler hiçbir zaman solmayacak. Yarbay Hüseyin Avni ve bütün şehitlerimiz sayesinde biz bu topraklarda rahatça yaşayabiliyor ve burada bulunuyoruz. Vatan için nerede ihtiyaç duyulmuşsa oraya koşa koşa hiç düşünmeden gittiler ve en değerli varlıklarını, canlarını ortaya koymaktan hiç çekinmediler. Yarbay Hüseyin Avni Bey ile beraber kahraman 57’nci Alay şehitlerini ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.”

Haber Merkezi