Köyler kendi elektriğini üretecek

CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Av. Güneş Pehlivan ve üyeleri İsmail Gürses, Ömer Ar ve Nejat Önder, köylerin kendi elektriğini üretmesini sağlayacak önemli bir projeye imza attılar. Projenin hayata geçmesiyle içme suyunun olduğu yerlere kurulacak güneş panelleri ile köyler kendi elektriğini üretecek ve yıllık 100-150 milyar para, köyün cebine kalacak.

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi’nde CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Av. Güneş Pehlivan ve üyeleri İsmail Gürses, Ömer Ar ve Nejat Önder, önemli bir projeye imza attılar. Hem komisyondan hem de meclisten geçen önergeye göre köyler, kurulan güneş panelleriyle kendi elektriğini üretebilecek.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan İsmail Gürses ise projenin detaylarını GÜNDEM’e anlattı. Kurulacak bu panellerle ker köyün, muhtarın, kendi bütçesi olacağını söyleyen Gürses, şöyle dedi:

“YILDA 100-150 MİLYAR PARA KÖYÜN CEBİNE KALACAK”
“Dalgıç pompa ve elektrik kullanarak köyün içme suyu ihtiyacını karşılıyoruz. Burada 5-10 milyar arası köy muhtarlarına elektrik maliyeti oluyor. Bazı köyler ödeyemeyebiliyor. Biz bu elektriği üretmek için içme suyunun olduğu yere güneş panelleri kuracağız. Bu güneş paneli tarlasında hem elektrik üreteceğiz hem de fazla elektriği köye satacağız. Lisanssız üretimde böyle bir hak tanınabiliyor. Böyle bir önerge verdik, komisyondan da olumlu görüş bildirildi. Meclisimiz de olumlu görüş bildirdi. Köylerin içme sularını üreten elektrik giderlerini güneş paneli sistemiyle halletmiş olacağız. Köyün kendine has bir bütçesi olmuş olacak. 10-15 milyar her ay cebine kalmış olacak. Grup suları var 30-35 milyar aylık giderleri var. Bu da yılda 100-150 milyar paranın köyün cebine kalması demek. Muhtar da küçük masrafları için her hangi bir yere gidip de para istemek zorunda kalmayacak. Bu sistemle muhtar kendisi özerk olmuş olacak. Hem kendi elektriğini üretecek hem de kendi bütçesi olacak.”

Esra Çanlı