Hayvanseverleri ayağa kaldıran görüntüler!

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediyesi’ne ait Hayvan Barınağı’nda gerçekleştirilen kısırlaştırma işleminin ardından hayatını kaybeden köpek, hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Köpeği kısırlaştırmak için barınağa teslim eden hayvansever, işlemin ardından baştan savma yapılan dikişler sebebiyle itihabın basınçla patlayarak barsakları dışa attığını belirterek köpeğin öldüğünü söyledi. Hayvansever, “Onlarca şikayet geliyor belediye ile ilgili, kör müsünüz, sağır mısınız?  Şerefinizle istifa edin!” şeklinde sitem ederken, Çanakkale Belediyesi’nden ise konuyla ilgili iki ayrı açıklama geldi.

Geçtiğimiz hafta Çanakkale Belediyesi’ne ait Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan bir kısırlaştırma operasyonu hayvanseverleri ayağa kaldırdı. İddiaya göre, Çanakkale Kedileri Instagram sayfası sahibi ve hayvanseverliği ile bilinen bir vatandaş, kısırlaştırma işlemi için iki köpeği barınağa bıraktı. Operasyonların ardından köpekleri teslim aldığında ise içler acısı bir görüntüyle karşılaştı. Vatandaş, yaşadığı olayı şöyle anlattı:

“4 gün önce Nazlı ile Nazan’ın kısırlaştırılması için hayvanlar belediyeye verildi. Enfeksiyon kapmışlar, dikişlerden iltihap akıyordu. Neyse antibiyotik tedavisi yapmaya başladık. Nasıl iğrenç ve baştan savma dikişle tutturdular ki, bu sabah hayvan bu şekilde bulundu. İltihap basınçla patlayıp hayvanın bağırsaklarını dışarı atmış. 7 yıldır kedi/köpek kışırlaştırdım akşamına da saldığım oldu, böylesini hiç görmedim. Delı̇receğı̇m sı̇nı̇rı̇mden! Öldü zavallım. Nazlı ise klinikte müşahede altında. Öleceğimi de bilsem susmayacağım! Onlarca şikayet geliyor belediye ile ilgili kör müsünüz, sağır mısınız, işinize mi geliyor bu vakalar? Şerefinizle istifa edin!”

Olayın ardından Çanakkale Belediyesi yayımladığı bir açıklama ile iddialara cevap verdi. Köpeğin kısırlaştırıldıktan sonra vatandaşa teslim edildiğini ve olası bir komplikasyona karşı vatandaşın uyarıldığını belirten Belediye yetkilileri, konuyla ilgili üzüntülerini paylaşarak “Köpeğin durumuyla kendileriyle iletişime geçilmediğini” ifade etti.

Ancak vatandaşın iddiaları devam etti. Vatandaş, “Barınağa hafta içi ulaşamazken, pazar günü ulaşabilmek barınağa ne mümkün? Bir daha yaşanmaması için personellerin değişmesi işini ve hayvanları seven kişilerin gelmesi gerek ancak o zaman evet teşekkürü hak edeceksiniz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Belediyesi ise ikinci bir açıklama yayınlayarak şu ifadelere yer verdi:

ESRA ÇANLI