Kadına yönelik şiddet kitap oldu

Kadın haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açıldığı ve ülkemizde şiddet olaylarının arttığı şu günlerde Çanakkale’den konuyla alakalı kitap çıktı.

Çanakkale’nin yetiştirdiği yazarlardan Muhammed Yavaş, kadına yönelik şiddete farklı bir pencereden baktığı ve dik duran kadınların mücadelesini kaleme aldığı ‘Adı Zeynep Katledilen Tüm Kadınların’ isimli kitabını piyasaya çıkarttı.

Ben Dünyaya Kanka Olarak Gelmişim, Enişte Bey Diyeceksiniz ve Bu Da Mı Gol Değil isimli anlatı türlerindeki mizah kitaplarının ardından dram türünde bir kitapla edebiyatseverlerin karşısına çıkan ve yeni romanıyla toplamda dördüncü kitabını çıkaran genç yazar Yavaş yeni kitabının yazdığı üç kitabın ardından ilk romanı olduğunu ve çok farklı bir temada olduğunu ifade etti.

“KİTABIMI KATLEDİLMİŞ TÜM KADINLARA ARMAĞAN EDİYORUM’’
Artplus Yayınları’ndan çıkan yeni romanının önümüzdeki haftadan itibaren tüm kitap satış noktalarında satışa açılacağını ve raflarda da olacağını belirten Yavaş kitabında kadına yönelik şiddete bir erkek gözünden bakarak kitabını kaleme aldığını ve kitabının hazırlık çalışmaları ile beraber toplam iki sene sürdüğünü belirtti. Kitabın kapağında öldürülen kadınların isimlerinden oluşan bir insan figürünün yer aldığını belirten Yavaş, ‘’İlk üç kitabımda kendi hayatımı mizah ile harmanlayarak anlatı türünde kitaplar çıkarmıştım. Sonra ise daha nitelikli daha edebi bir eser çıkartmak istedim ve bana göre ülkemizin en büyük sorunu olan kadına yönelik şiddet konusuna değinerek bir farkındalık oluşturmak istedim. Keşke bu ülkede hiçbir kadın ölmeseydi, keşke şort giyen hiçbir kadın tacize uğramasaydı, keşke kadınların haklarını koruyup gözeten İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, keşke Gökkuşağının tüm renkleri için hiçbir ayrım yapılmadan mücadele edilseydi, keşke kadın öldüren cani bir katil mahkemede tahrik indirimi almasaydı, keşke kadın cinayetleri politik olmasaydı da ben bu kitabı hiç yazmak zorunda kalmasaydım. Kitabımı katledilmiş tüm kadınlara armağan ediyorum’’ dedi.

“KİTABIM ÇOK SATARSA ÖLDÜRÜLMÜŞ BİR KADIN YURTTAŞIMIZIN BİR ÇOCUĞUNUN DA EĞİTİMİNE YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM’’
Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Örencik Köyü’nden olan ve Çan ilçesinde yaşayan Yazar Yavaş kitabın öyküsünün Çanakkale merkez, Yenice’nin Kalkım beldesi, İstanbul ve Ankara şehirlerinde geçtiğini belirterek, ‘’Kadına şiddeti anlatırken bir yandan da kitabı okuyanların hem Çanakkale’yi hem baba toprağım Yenice Kalkım’ı tanımasını istedim. Ülkemizde sadece kadına yönelik şiddet yok, çevreye yönelik bir şiddet de var. Bu yüzden geçen yıldan beri Kazdağları’nda verilen çevre mücadelesini de kitabımda işledim. İstanbul Sözleşmesi’nin neden uygulanması gerektiğini de anlattım umuyorum ki halkımıza bir nebze de olsa farkındalık katar ve amacına ulaşır. Amacım bu kitapla kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve bu sorunun çözümü için bir adım atmak. Gelirlerinin bir kısmını zaten bağışlayacağım ama eğer kitabım çok satarsa öldürülmüş bir kadın yurttaşımızın bir çocuğunun da eğitimine yardımcı olmak istiyorum’’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yazar Muhammed Yavaş’ın kadına yönelik şiddeti anlattığı dördüncü kitabı Adı Zeynep bir sosyal sorumluluk projesine de imza atacak. Kitap gelirlerinin bir kısmı kadına yönelik şiddetle mücadelede kullanılması adına Mor Çatı Vakfı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri ve Çanakkale’deki yerel kadın derneklerine aktarılacak.

Esra Çanlı