OTO GÜNDEM

Ünlü otomobil markası Türkiye fabrikasını kapatıyor!
1997 yılının sonundan bu yana ülkemizde üretim yapmayı sürdüren ve yerli otomobiller üreten Honda yukarıda da belirttiğimiz üzere aldığı global bir karar ile ülkemizden 2021 yılında çekiliyor. Bu konudaki en önemli açıklama ise  Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’e ait. Kılıçer, Şekerpınar’da yer alan fabrikanın içerisindeki tüm teçhizatla birlikte satışa sunulacağını belirtiyor. Bahsi geçen fabrikanın yapımına 1996 yılında başlanmıştı ve fabrika 1997 yılında üretime geçmişti. Fabrikayı kapatma kararının ardında yatan iki nedeni de açıklayan Kılıçer, şu ifadeleri kullandı.

“İlki ve en önemlisi global düzeyde üretimdeki optimizasyonu yakalamaktı. Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi kesinlikle iç pazar değil ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı.”

“İkincisi ise üretim etkinliğini artırmaktı. Yani Civic Sedan özelindeki bakarsak, bu modelin Japonya’da devreye girmesiyle toplam üretim maliyeti düşecek, bu da daha rekabetçi olmasını sağlayacak. Bizim de faydamıza olacak. Yani Civic Sedan’ın Japonya’da üretilmesi Türkiye’de üretilmesinden daha avantajlı olacak diyebiliriz. Üretim maliyetlerini düşürme hedefi Japonya ile olan yüzde 10’luk gümrük vergisinin bile üzerinde bir avantaj yaratacak.”

Honda gibi bir otomobil devinin ülkemizden çekilme kararı vermesi fazlasıyla üzücü.

Haber Ufuk Tufan tarafından yapılmış.Bana İlginç geldi…

Gelecek Sonunda Geldi

Tüm bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan uçan arabalar, sonunda gerçek olmak üzere. Hollanda firması PAL-V, yıllardır üzerinde çalıştığı uçan araba projesinde son dönemece girildiğini açıkladı. Karada 160 km/s, havada ise 179 km/s hıza ulaşabilen uçan otomobil, 10 dakikalık bir işlemin ardından kolayca yol modundan uçuş moduna geçecek 11 bin feet yüksekliğe çıkabilecek. Tabii firma tarafından ön siparişlerin alınmaya başladığı aracı kullanabilmek için pilot lisansına da sahip olmak gerekiyor.

 EYYY KOVALAKUS

Görmemişin arabası olmuş

John Ryder, Ferrari 355 Spider’ı özel bir oda yaptırmış ve yarısını arabasını garaj kapısından sokup yerleştirmek için boş bırakmış. Böylece John Ryder kanepede oturmuş televizyon izlerken gurur duyduğu arabası da Ryder’ın yanında olabiliyor.

John Ryder’ın yeni evine taşınırken bir ay çalışıp gerekli düzenlemeler yapmış. Aslında araba evin asıl salonunda bulunmuyor. Evin bir bölümü hem garaj hem de oturma odası olarak kullanılacak şekilde düzenlenmiş. Ryder’ın eşi kocasının çılgın fikirleriyle alay edermiş ama salon garaj karışımı odanın gayet rahat olduğunu söylüyor.

MİZAH