Dolar uçunca telefon almak hayal oldu

Dolar ve Euro’daki son günlerde yaşanan tırmanış, Türkiye’de satılan ürünlerin fiyatlarını da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Fiyat artışını yakından hissettiğimiz ürünlerin başında gelen cep telefonları el yakmaya devam ediyor. Son aylarda vatandaşlar yeni telefon almak yerine artık cihazlarını tamir ettirmeye başladılar.

Dolar ve Euro aldı başını gitti. Piyasadaki son dalgalanmalarla birlikte, Dolar 7 TL’yi, Euro ise 8 TL’yi aştı. Dolar 7 TL bandında kalmaz düşüş olur diyenlerin planları ters dönerken, TL’nin değer kaybı ise maksimum seviyelere ulaştı. Dolar’daki kontrolsüz yükseliş neticesinde, Türkiye’de satılan çoğu ürünün fiyatında artış meydana geldi.

Fiyat artışı yaşanan ürünlerin başında gelen ve olmazsa olmaz bir öneme sahip olan akıllı telefonların fiyatları cep yakmaya başladı. Son aylarda, alım gücünün bir hayli düşmesi ile birlikte, akıllı telefon tamiratlarında artış yaşanmaya başladı. 0 cihaz almak istemeyen vatandaşlar 300 – 400 TL’leri gözden çıkartarak, telefonları tamir ettiriyorlar. Telefoncularda 0 bir telefonun en düşük fiyatı bin 500 TL dolaylarında… En yüksek fiyatlı telefonlar ise 14 bin TL’den satılmaya devam ediyor.

Öte yandan, ikinci el telefon satışlarında da son zamanlarda ciddi şekilde artış yaşandığı belirtildi. Vatandaş kendisine yeni ürün almayı, 0 cihaz almayı askıya aldı.

Tunahan Ünsal