Götür Altını – Al Korona’yı!

Son günlerde artan toplu faaliyetler arasında bulunan düğün, nişan gibi organizasyonlar dolayısıyla, Çanakkale’de vaka sayılarında artış meydana geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener konuyla ilgili gazetemize bilgilendirmelerde bulundu. Düğünlere dikkat çeken Şener, “Altın götürüp, Korona’yı almayın” dedi.

1 Haziran’da başlayan yeni normal süreç ile birlikte, toplu alanlarda yapılan faaliyetlerin önündeki engel kalktı. Seyahat kısıtlamaları kaldırıldı ve vatandaşlar Türkiye’nin dört bir yanından tatil için farklı bölgelere gitmeye başladılar. Çanakkale’de tatilcilerin gelişi ile başta adalar olmak üzere, il genelinde hareketlilik üst noktaya çıkarken, hastanede yatan hasta sayısında da artış meydana geldi.

Resmi kurumlarca enfekte olan hasta sayısı ile bazında paylaşılmazken, ÇOMÜ Üniversite Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener önemli açıklamalarda bulundu. Şener ile bugün gerçekleştirdiğimiz söyleşide, “Hastanede yatan hasta sayısında şişme var” ifadesinde bulundu.

Şener, ayrıca düğünlere dikkat çekerken, kalabalık organizasyonlar yüzünde, bilhassa düğünlerden dolayı hasta sayısında artış var. Özellikle sokak düğünleri yüksek risk taşırken, vatandaşların dikkatli olmasında fayda var açıklamasında bulundu.

Pandemi sürecinin başına döndüğümüzü ve risk düzeyinin yüksek olduğunu belirten Şener, altın götürüp, karşılığında koronavirüsü kapmayın uyarısında bulundu.

 Tunahan Ünsal