Anafartalar Zaferi’nin 105. Yıldönümü anıldı

Çanakkale Destanı’nın dönüm noktası ve tarihin son büyük süngü savaşı olan Anafartalar Zaferi’nin 105’inci yol dönümü Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nda törenle anıldı.

Çanakkale Savaşları sırasında, İtilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu’ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası’nı geçemeyeceklerini fark edip, kuzeydeki Anafartalar’da yeni bir cephe açtı ve Conkbayırı’nı ele geçirdi. Ancak 10 Ağustos 1915’te Mustafa Kemal’in emriyle başlatılan süngü hücumuyla, düşman püskürtüldü ve İtilaf Devletleri, Anafartalar’dan Gelibolu Yarımadası’nı geçemedi.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ev sahipliğinde yapılan törene; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Vali Yardımcısı ve Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Süleyman Canpolat, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutan Vekili Deniz Albay Cem Edip Avcı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Avustralya Hükümeti adına Avustralya Askeri Ateşesi Albay Richard Campbell, Birleşik Krallık Albay Piers Strudwick katıldı.

Atatürk Anıtı’na Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, 2’nci Kolordu Komutanlığı, Avustralya Hükümeti ve Birleşik Krallık ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Eceabat İlçe Müftüsü Sinan Çetin tarafından şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua edilmesi ile tören son buldu.

Esra Çanlı