Orman yangınları ile Mücadele komisyonları toplanacak

Türkiye’nin dört bir yanında, son aylarda orman yangınlarında ciddi artışlar meydana geldi. Çanakkale’de sadece bir ayda, neredeyse tüm ilçelerde yangın çıktı. Yangınların bu denli artışları ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine genelge gönderildi. Önlemlerin alınacağının ifade edildiği genelgede, Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu’nun, acilen toplanmalarının sağlanacağı yer aldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, orman yangınları ile ilgili 81 il valiliklerine genelge gönderildi. Genelgede, doğal zenginliklerin başında gelen ormanların korunması amacıyla daha önce mevsimsel veya isani faktörlere dayalı orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla valiliklerin talimatlandırıldıkları hatırlatıldı.

“Mangal, ocak yakımı gibi faaliyetler yangınları tetikliyor”
 Genelgede, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşların yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları, bu durumun da hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu ifade edildi.

“Komisyon acilen toplanacak”
İl ve ilçelerde vali ve kaymakamların başkanlığında, orman işletme müdürü, emniyet müdürü, jandarma komutanından, müteşekkil orman yangınları ile mücadele komisyonunun, vali ve kaymakamlarının başkanlığında yönetmelikte belirtilen üyelerinin yanı sıra ilgili belediye ve il özel idaresi temsilcileri ile ihtiyaç duyulan diğer kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımları ile acilen toplanması sağlanacak.

“Mangal yakılmasına izin verilmeyecek”
Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde, 31 Ekim 2020 tarihine kadar mangal-semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsade edilmeyecek.

Haber Merkezi