OTO GÜNDEM – Bayram tatili

Eskiden bayramlardan önce otomobil kullanıcılarına öğütler öneriler tavsiyeler vs vs yapılırdı. Bu sene korana yüzünden trafik ile ilgili bir iki beyan duyduk. Trafik dairesi bıktı herhalde .Ne kadar öz verili çalışma yaparlarsa yapsınlar ne kaza sayısı nede ölü sayısında değişen bir şey olmuyor. Hele kurban bayramlarında bu sayılar nedendir bilinmez artıyor.

Trafik kazaları sürücü % 85 otomobil % 10 yol vs % 5 olarak bilinir. Bayram günleri bu oranlara yoğunluk da ilave olur. Bu günlerde büyük şehirden meşhur tatil beldelerine inanılmaz akın olduğunu haberlerde izliyoruz. İstanbul Ankara İzmir gibi şehirler boşalmış vaziyette. İnsanlar sanki korana virüs den kaçar gibi yollara çıkmışlar . Asıl virüs oto yollarda olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Mart ayından bu güne kadar ramazan bayramı da dahil hareket edemeyenler bu bayram ipi koparmışa benziyor.  Örnek vereyim bayramın birinci günü Bodrum a giriş yapan araç 300 bin adet .Bayram sonu durum  5 gün 50 Ölüm … Sağlıcakla kalın.

Beyin Gücüyle Çalışan Araba mı?

Henüz bir proje kapsamında değerlendirilse de Japon otomobil devinin amacı, sürücülerin beynindeki sinyalleri yorumlayabilmek. Yani beyin gücüyle çalışan araba tasarlamak.

Brain to Vehicle (B2V) adını alan bu teknolojiye sahip konsept araç Nissan IMx , Şirket yöneticileri tarafından verilen bilgilere göre B2V teknolojisi, sürücünün beyninden gelen sinyalleri işliyor, sürücünün alışkanlıklarını öğrenip onlarla harmanlıyor ve sonucu da otonom sisteme sahip otomobile uyguluyor. Beyinden gelen sinyaller, sürücü harekete geçmeden 0.2 ile 0.5 saniye önce sistem tarafından yürürlüğe konuluyor ve böylece hızlı davranılması sağlanıyor. Tabii bunun için sürücünün, beyin dalga aktivitesini ölçüp analiz yapmasını sağlayacak kulaklık benzeri bir cihaz takması gerekiyor.

Araç 2018 yılından beri tasarım halinde . Allahtan Nissan üretime geçmedi. Çalışmalar aralıksız devam ediyor. Haberi okuyunca bir gülesim geldi ki sormayın. Bizim otomobil sürücülerinin beyin aktivesi aklıma geliverdi . Düşünebiliyor musunuz ? Doğan görünümlü şahin arabası sahibi bu arabayı satın aldığını , şehrin en kalabalık semtinde nasıl hava atacağını . Neyse bekleyelim görelim …

EYYYY KOVALAKUS

“Rat Style” Tarzı modifiye

Rat Style de diğer modifiye tarzları gibi araçları özelleştirmek ve kişiselleştirmek için yapılan bir çeşit modifiye çeşididir. Ülkemizde pek fazla örneğine rastlamasak da diğer ülkelerde ( Almanya gibi ) rastlamak mümkündür. Genelde alman araçlarında bu stil uygulanmıştır. Bu tarzın vazgeçilmezi pas , ev eşyası objeleri bahçe el aletleri gibi çeşitli yapılar. Aracın çeşitli bölümlerinin veya bütün kaportasının bir yolla paslandırılması veya pas görünümlü folyo ile kaplanması sonucu araçlar bu görüntüye kavuşabilir. Sende ne yap yap otomobilini paslandır evden de eski bavulları arakla koy tavana olsun sana göz alıcı bir otomobil.

MİZAH

Tercih sizin .