İFTAR VAKTİ

Bugün de Koronasız bir yazı yazalım dedik. Daha önceleri de anlatmıştık. Yarışma programlarının tiryakisiyiz. Kelime Oyunu ve Milyoner adlı yarışmalar favorilerimiz. Tabi ki gençlerin buradaki Cehaletini görünce de, üzülüyoruz. Üniversite sınavlarında Türkiye derecesi yapmış gençlerimizin. Yerlerde sürünüyorlar. Onların bu hallerini görünce, nereye gidiyoruz? Sorusu akıllara geliyor. Hepsi de, çok iyi üniversitelerde okumuş insanlar. Ama Hayat Üniversitesine gitmemişler. Doğayı. Sokağı, yalınayak yürümeyi, yağmurda ıslanmayı. Mahalle kavgasında yumruk yemeyi. Kafasına, gözüne darbe almayı hiç yaşamamışlar. El bebek, gül bebek yetiştiriliyorlar. Tabi ki bu arada, süper zeki ve başarılı çocuklarımızı da ayrı tutmamız lazım. Bilmem hangi yabancının şarkılarını, falan gurubun üyelerini tek, tek sayabilenler, Türk Toplunun değerlerinden bi- haberler. Yazık. En son izlediğimiz programda, şu soru sorulmuştu. Üniversite son sınıfta okuyan, genç bir kızımız yarışıyordu. Soru şuydu. İftar Vakti hangisidir. Şıklar ise, a)Saban b)İmsak c)Yatsı d)Akşam. Yarışmacı bilemedi. Önce yüzde elli şansını kullandı. Yatsı ile sabah gitti. İmsak ile Akşam kaldı. Ama yine bilemedi. Uzmana soralım dedi. Sordu. Neyse ki, Uzman doğru bildi. Peki, biraz utanmak, sıkılmak mahcubiyet gibi bir şey hissetmedi mi? Nerede? Gayet pişkin davrandı. Allah aşkına. Bu sorunun cevabının Akşam olduğunu küçük bebeler bile bilir. Ama dedik ya. Cahil, cühela, hayatı tanımayan bir nesil geliyor. Daha neler, neler. Anlatmakla bitmez. Anlayamadığımız bir konu var. Bu yarışmaya seçilenler torpilli mi? Zira buraya gelmeden önce ön bir mülakat yapılıyormuş. O mülakatı nasıl geçiyorlar, şaşmamak elde değil.

ACICIK UCUNDAN

Çinlinin biri, bir bara girmiş ve orada ünlü film yönetmeni Steven Spielberg’i görmüş. Onun bir hayranı olan Çinli, Spielberg’in yanına koşmuş ve imzalı bir fotoğrafını istemiş. Spielberg de beklenmedik bir şekilde Çinli’ye bir tokat atmış. Tokadı yiyen Çinli şaşkınlıkla sormuş:
– Neden böyle yaptınız? Spielberg cevap vermiş:
– Siz İkinci Dünya Savaşı’nda bizim Pearl Harbour limanını bombaladınız! Bu cevap üzerine iyice afallayan Çinli demiş ki:

– Ama Pearl Harbour limanını bombalayanlar Japonlardı. Ben ise Çinliyim. Spielberg sinirli, sinirli söylenmiş: – Çinli, Japon, Koreli, Vietnamlı hepsi aynı halt!

Bunun üzerine Çinli de Spielberg’e bir tokat atmış. Bu defa şaşkına dönen Spielberg sormuş:

– Peki sen beni niye tokatladın? – Siz de Titanic’i batırdınız!.. Titanik’deki yolcular arasında benim atalarım vardı. – Manyak mısın yahu? Titanik’i batıran bir Ice berg idi. – Ha Ice berg, ha Spielberg, ha Carlsberg, hepsi aynı halt!

Sağlıcakla kalınız.