Köprü için tarihi gün

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2017 yılında çalışmalarına başlanan, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün ayakları tamamlandı. Bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımları ile köprü şantiyesinde, köprü ayağının son bloğu 32. blok yerine yerleştirilecekken, gerçekleşecek olan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da telekonferans yoluyla bağlanması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise köprü ile ilgili ”Çanakkale’mizin tarımına, turizmine değer katacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü adım adım tamamlanıyor.” ifadelerinde bulundu.

 Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak, tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü için bugün büyük gün… 2017 yılında çalışmalarına başlanan  köprü inşaatı, içinde bulunduğumuz koronavirüs günlerinde dahi tüm önlemler alınarak devam ediyordu. Köprünün 318 metre uzunluğundaki 18 Mart’ı simgeleyen ayakları tamamlandı.

“SON BLOK YERİNE YERLEŞTİRİLECEK”
Bugün köprünün Lapseki’de bulunan şantiye alanında bir tören gerçekleşecek ve törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılacak. Törende köprü ayaklarının son bölüm bloğu olan 32. blok yerine yerleştirilecek. Ayrıca törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da telekonferans yoluyla bağlanması bekleniyor.

“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ADIM ADIM TAMAMLANIYOR”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan konuyla ilgili, “Çanakkale’mizin tarımına, turizmine değer katacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü adım adım tamamlanıyor. 16 Mayıs saat 15.00’te Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katılacağı törende son kule bloğunu yerleştireceğiz.

“KÖPRÜ BİRÇOK ALANDA AKS GÖREVİ GÖRECEK”
Kovid-19 sürecine rağmen tüm tedbirler alınarak köprümüzün çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprümüz; renkleri, figürleri ve diğer tüm özellikleriyle “Simgelerin Köprüsü” olacak. Ülkemizin vizyon projeleri arasında yer alan köprümüzün tamamlanmasıyla şehrimiz başta ulaşım, lojistik taşımacılık olmak üzere tarımda ve turizm de önemli bir avantaj yakalayacak. Adeta bir çok alanda bir aks görevi görecek.

“BUGÜN 15.00’TE ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYECEĞİZ”
Sürecin başından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, tüm bakanlarımız köprüye büyük ilgi gösterdi. Çalışmaları yakından takip ettiler. 16 Mayıs Cumartesi günü saat 15.00’te Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyerek Cumhurbaşkanımızın video konferans yoluyla katılacağı törende son kule bloğunu yerleştireceğiz. Bölgemizde ve dünyada büyük heyecan uyandıran bu projenin planlanan program doğrultusunda inşallah tüm hemşehrilerimizin katılımıyla açılışını gerçekleştireceğiz” ifadelerinde bulundu.

 Haber Merkezi

 


Bu haber 15/05/2020, Cuma günü yayınlandı, 57 defa görüntülendi
*