Haftalık Panaroma

Bu hafta Pazartesi gününden bugün Cumartesi gününe kadar çok karar alındı, çok yazıldı, çizildi, eleştiri yapıldı, Çanakkale’de sosyal medya hop oturdu hop kalktı. Peki, bu hafta neler oldu, neler yaşandı, çok kısa bir şekilde bir panaroma yapalım….

“CHP’deki çatlak genişledi”
Çanakkale’de bu hafta en çok konuşulan konuların başında RES projesi vardı. İki defa İl Genel Meclisi’nde onaylanmayan ve nihayetinde üçüncü seferde CHP’li İl Genel Meclisi üyelerinin oyları ile onaylanan RES projesi haftaya bomba gibi düştü. Üyelerin isimleri sosyal medyada paylaşıldı, başta CHP’liler olmak üzere konuya tepki gösterirlerken, CHP içerisindeki çatlak bir hayli genişledi.

“Çocuklar kamuoyunu ikiye böldü”
0-14 yaş arasındaki çocuklar geçtiğimiz günlerde 11.00-15.00 arasında sokaklara çıktılar. Çanakkale’de minikler parklar ve bahçeler kapalı olduğu için özellikle Cumhuriyet Meydanı’nda eğlenmeye ve vakit geçirmeye çalıştılar. Ortaya renkli görüntüler çıkarken, kamuoyu ve sosyal medya yine ikiye ayrıldı. Bazı vatandaşlar minikler aylardır evlerindeydi, özgürlüklerine kavuştular derlerken, bazıları ise çocukların bir anda sokağa çıkmalarının hem kendileri hem de aileleri için risk oluşturduğunu ifade ettiler.

“Hiç ÇT3’e bindiniz mi?”
ÇT3’e binmeden, otobüs ile hastaneye gitmeden, hastane hattındaki otobüs ile ilgili kararlar alındığı için faturayı yine Çanakkaleliler ödedi. Saat başı yapılan seferlerle, hastaneye ulaşım sağlanırken, ÇT3 ana-baba gününe döndü. Sosyal mesafenin öneminin arttığı bu günlerde otobüste sosyal mesafe yerini kaynaşmaya bıraktı, Çanakkaleliler isyan etti.

“Köprüde dev adım”
2017 yılından beri hızla inşaatı devam eden 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde çalışmaların neredeyse birinci bölümü tamamlandı. Yıllardır devam eden köprü ayaklarının inşaatında nihayete gelindi. Köprünün ayakları tamamlandı. Çanakkale için mega proje olan ve bitişi ve nasıl kullanacağı merak konusu olan boğaz köprüsü ilk gündem maddeleri arasında yerini aldı.

“Ezine kendimize yeteriz dedi”
Ezine’de Güneş Enerji Santrali için çalışmalar başlatıldı. Alan incelemeleri yapıldı. 4 bin 400 panelden oluşacak projede sona gelindi. Ezine Büyükşehir Belediye Başkanı Güray Yüksel tarafından, ilçede belediye tesislerinin elektrik ihtiyacı panellerden karşılanacak denildi.

“Sokak hayvanları Çanakkalelileri ikiye böldü”
Son zamanlarda sayıları bir hayli artan, sokak köpeklerinin sayıları özellikle 60 metrelik yol çevresinde oturan vatandaşları ve İskele Meydanı civarında vakit geçiren yurttaşları tedirgin etti. Daha önceleri zararsız olan vatandaşlarla uyum içerisinde yaşayan sokak köpeklerinin

özellikle İskele Meydan’da agresif reaksiyonlar verdiği konusunda çok sayıda şikayette bulunuldu. Belediye ise konuyla ilgili şu anda virüs dolayısıyla kısırlaştırma ameliyatları yapılamıyor açıklamasında bulundu.

“Berberler-Kuaförler açıldı, durum stabil”
Pazartesi gününden itibaren Çanakkale’de berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri açıldı. Randevulu ve üst düzey önlemlerle müşteriler dükkanlara uğramaya başladılar. Berlerler ve kuaförler hassas bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerinden henüz Çanakkale’de konuyla ilgili bir sıkıntı yaşanmadı. Uzun süre evlerinde oturan esnaflar işlerinin başına dönmenin mutluluğunu yaşadılar.