AFET DURUMLARINDA ÇOCUKLARA PSİKOSOSYAL DESTEK NASIL VERİLİR?

Afet sonrasında çocuklarda sıkça görülen davranışlar vardır. Bu davranışlar bazen gözlemlenebilir bazen de gizli kalabilir veya bir süre sonra ortaya çıkabilir.
– Afetin tekrarlanacağına dair his, korku duyma
– Sık gözlenen ağlama krizleri ve huzursuzluk
– Hiç yapmadığı davranışları yapması
– Aşırı hareketlilik
– Dikkat dağınıklığı
– Uyku düzeninde bozulma,yalnız yatamama
– Yalnız kalmaktan korkma; peşinizden dolanmak gibi
– Yaşına göre bebeksi davranışlar gösterme (regresif)
– Yalnız kalmaktan korkma; peşinizden dolanmak gibi
– Fiziksel ağrısı olmamasına rağmen karın ağrısı gibi şikayetlerinin olması (psikosomatik rahatsızlıklar)
– İçe kapanma gibi davranışlar gözlemlediğinizde,
yaklaşımımız hassas olmalıdır. Çocukları karşılaşacağımız sorunlar hakkında bilgilendirmek ve dürüst olmak önemlidir, bu onlara güven verir. Afetin nasıl olduğu, ender olarak ortaya çıktığı ve gök gürültüsü gibi doğal olduğu anlatılmalıdır.

Konuya ilişkin çocuğun neyi nasıl söylediğine iyi dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzun söyledikleri sizler tarafından tekrarlanmalı, duygularınızı paylaşmanız ve onun kendi duygularını tanımlamasına yardımcı olacaktır.
Afete ilişkin en yardımcı cümle: “Fark ettiğin gibi bu durum tehlikeli ama biz senin daima yanındayız ve güvendeyiz. Tüm yardım kurumları (örneklenebilir) bize yardım ediyor” gibi cümleler sıkça tekrarlanmalıdır.

Özellikle uykudan önce çocukla birlikte daha fazla zaman geçirilmesi ve konuşulması gerekir. Bu dönemde kabus görmesi son derece olağandır. Bu durumda rüyasındakileri anlatması istenebilir. Rüyaya ilişkin “sanırım korktun, ben de bunları görsem aynı sekilide hissederdim, haklısın” demek rahatlatıcı olacaktır. Duyguyu bastıracak şekilde “korkulacak bir şey yok” demek faydalı değildir aynı zaman güven de vermez. Yaşadığı korku gerçektir ve bunu konuşmak gerekir. Aksi halde duyguyu ötelemiş oluruz.

Özellikle kriz ve afetin hala devam ettiği ortamlarda, çocuğun gündelik hayatı devam ettirilmelidir. Oyun merkezli ortam yaratmak önemli olacaktır. Dikkatini yaşadığı duyguları tanımlamasına yardımcı olmak psikolojik destek açısından son derece önemlidir.

Sağlıcakla kalın…