Virüs sonrası hava kalitesi iyileşti mi?

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu tarafından geçtiğimiz gün Zoom üzerinden, hava krliliği ve koronavirüsün hava kirliliğine etkileri hakkında söyleşi yapıldı. Prof. Dr. Ülkü Alver Şahin, konu hakkında değerlendirmelerini paylaştı.

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman moderatörlüğünde gerçekleşen online canlı yayında konuk Prof. Dr. Ülkü Alver Şahin’di… Hava kirleticileri ve kaynakları, hava kirliliğinin sağlık üzerine etkileri ve Covid-19’un hava kirliliğine etkileri masaya yatırıldı.

“Kentlerde yüzde 80 kirli hava soluyoruz”

Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerine dikkat çeken Şahin, “Her hava kirleticinin etkileri farklıdır. Hava kirliliği görünür olmayabilir ancak ölümcül olabilir. Hava kirliliğine bağlı ölüm oranları akciğer kanserinde yüzde 29, felçte yüzde 24, kalp rahatsızlıklarında yüzde 24 oranlarındadır. . Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kentlerde yaşayan toplam nüfusun yüzde 80’den fazlası WHO limit değerlerinin üstünde kirletici içeren havayı solumaktadır. Bir politika geliştirmek ve hava kirliliğini azaltmak istiyorsanız kaynakları bilmek zorundasınız ve sorulara cevap bulmanız gerekir.

“Covid 19 atmosferde taşınıyor mu?”

COVID-19 için bu bilgi net olmamakla birlikte genel virüs tanısında iç mekanlarda ve havayı soluduğumuz yerlerde hava bir taşıyıcıdır. Dışarıda aerosol olarak taşınması zor. Partikülün üzerine tutunup gidiyorsa taşınma ihtimali olabilir. Uzun mesafelere böylelikle taşınabilir.

“AVM’ler risk teşkil ediyor mu?”

Özellikle iç ortamlarda partikül maddelerin riskleri daha fazla araştırılmalıdır. Örneğin; alışveriş merkezleri yüzde yüz iç ortam havasını sirküle ettirerek çalışıyorlar. Enerji tasarrufu için çoğunluğunun bu şekilde olduğunu tahmin ediyorum. Bu, aynı hava hep içeride kalıyor demektir. Merkezin bulunduğu dış ortamda hava daha kirli ise bu havayı da filtrasyon yaparak alışveriş merkezine vermek daha sağlıklı olacaktır” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi