Kükürt ve Azot Soluyoruz!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 2019 yılı Hava Kirliliği Raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda Çanakkale ile ilgili çarpıcı tespitler yer aldı. Türkiye’de hava kirliliği oranının en yüksek olduğu iller arasında Çanakkale de yer aldı.

Çevre Mühendisleri Odası’nın, merakla beklenen hava kirliliği raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Denizi, tarihi ve mitolojisi ile doğası ile göz dolduran kendisine hayran bırakan Çanakkale’deki hava kirliliği oranı ise şaşkınlığa neden oldu.

Türkiye’de 75 milyon vatandaş kirli hava soluyor başlığı ile Çevre Mühendisleri Odası tarafından yapılan bilgilendirmede, hava kirliliğinin en yoğun olduğu iller, “Bursa, Adana, Ankara, İstanbul, Iğdır, Şırnak, Muş, Manisa, Kahramanmaraş, Karabük, Çanakkale, Denizli, Zonguldak, Edirne, Keşan, Şanlıurfa” olarak belirtildi.

Raporda ayrıca, Koronavirüs sürecinde, tüm Türkiye’de hava kalitesinin iyileştiği belirtildi. Bu iyileşmenin kısa vadeli olduğu ve hava kirliliğinin sorunlarının uzun vadede etki edeceği de ifade edildi.

“Azotoksit ve kükürtdioksitte üst sıralardayız”
Azotoksit ve Kükürtdioksit ölçümlerinde yapılan testlere göre en kirli iller sıralandı. sıralamada Çanakkale’nin de olması dikkatlerden kaçmadı. Ortaya konulan rapor, Çanakkalelilerin azot ve kükürt soluduğunu doğruladı.

“Termik santraller kükürtdioksit ölçümlerini etkiliyor”
Kükürtdioksit ölçümlerinde, termik santrallerin bulunduğu illerde hava kirliliğinin kötü olduğu ifade edildi. Termik santral yönünden zengin olan neredeyse birçok bölgesinde termik santral bulunan Çanakkale’de kükürtdioksit oranlarının yüksek çıkması kimseyi şaşırtmadı.

“Vatandaşlar endişelerinde haklı çıktılar”
Özellikle Çan bölgesinde yaşayan ve zehir soluyoruz diyen vatandaşların bu tepkileri, Çevre Mühendisleri’nin raporu ile doğruluk kazandı. Vatandaşların sitemlerinde ve endişelerinde haklı oldukları gözle görülür bir gerçek oldu.

Tunahan Ünsal