O deklarasyonu CHP’li Pehlivan da imzaladı

İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Av. Güneş Pehlivan, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’den Adana Belediyesi ve Şişli Belediyesi tarafından imzalanan “Romanlara Uygulanan Ayrımcılığa Karşı Deklarasyon”unu imzaladığını belirtti.

34 üye devletten 122 yerel ve bölgesel yönetim tarafından imzalanan “Romanlara Uygulanan Ayrımcılığa Karşı Deklarasyon”u imzaladığını belirten Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Ulusal Heyet Üyesi, CHP’li Güneş Pehlivan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Ulusal Heyeti Bölgesel Meclis Üyesi sıfatıyla ‘Romanlara Uygulanan Ayrımcılığa Karşı Deklarasyonu’ imzalamış bulunmaktayım.

Dünya COVID-19 salgını nedeniyle büyük bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıya. Salgınlara karşı en büyük mücadele yoksullukla mücadeledir, eşitlik ve adalet mücadelesidir.

Bugün de yaşanan halk sağlığı krizlerinde eşitsizlikle karşı karşıya olan Roman toplulukların uğradığı riskler daha yüksektir.

Türkiye’de çocuk evliliğine af düzenlemelerinde bile mazeret olarak ortaya koyulmuş olan Roman vatandaşlarımızın asli gereksinimleri eğitimdir, sosyal ve ekonomik destektir, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeyen ve rant amaçlı kentsel dönüşüm uygulamalarıyla yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesidir.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, yerel yönetimleri ‘Romanlara Uygulanan Ayrımcılığa Karşı Deklarasyon’u imzalayarak tavır almaları hususuna davet etmektedir. Bu deklarasyon, 34 üye devletten 122 yerel ve bölgesel yönetim tarafından imzalanmıştır. Kongre ayrıca, üye devletlerden uzun vadede Romanları entegre etmek için gerçekleştirilen projelere her iki yılda bir ‘Dosta! Kongre Ödülü’nü vermektedir.”

DEKLARASYONA AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Deklarasyonu ülkemizden ayrıca Adana Büyükşehir Belediyesi ve Şişli Belediyesi imzalamıştır.

Romanlara Uygulanan Ayrımcılığa Karşı Deklarasyon:

http://www.roma-alliance.org/en/page/251-declaration-against-anti-gypsyism.html

Deklarasyonun Türkçe çevirisi bu uzantıda mevcuttur: http://www.roma-alliance.org/uploads/bloc606/declaration_turkish.pdf